Slikanje stanovanja ali hiše ni nujno nočna mora, polna nepričakovanih težav. Vse, kar morate storiti, je, da se dobro pripravite, imate pri roki pravo orodje in poznate nekaj preizkušenih trikov. Če želite, da bo rezultat videti profesionalno in da bo barvanje potekalo gladko, se izognite najpogostejšim napakam, ki jih ljudje delajo. V tem članku vam bomo svetovali, kako to storiti.
Vsebina članka:
Čeprav se zdi, da je barvanje preprosta stvar, je veliko napak, ki lahko pokvarijo rezultat. Oglejmo si najpogostejše in vam svetujemo, kako se jim izogniti.
Slabo pripravljen substrat
Če stena ni ustrezno pripravljena, se barva morda ne bo pravilno oprijela, kar bo povzročilo neenakomerno prekrivanje, proge in hitrejše luščenje. Pred začetkom barvanja vedno preverite stanje podlage.
Najprej preverite, ali je prvotna slika trdna ali se lušči. Preprost preizkus je, da na steno pritisnete lepilni trak in ga odlepite - če so na traku ostanki stare barve, jih boste morali postrgati. Za to je najbolje uporabiti slikarsko strgalo ali gladilko. Za lažje odstranjevanje je priporočljivo, da steno najprej z valjčkom ali gobo za barvanje navlažite z vodo in pustite, da se za kratek čas prepoji. Barvo lahko nato postopoma strgate, dokler ne ostane čvrsta podlaga.

Pred barvanjem je treba odstraniti olupljeno barvo.
Če so v stenah vidne razpoke, luknje ali druge nepravilnosti, jih je treba popraviti. Manjše poškodbe lahko popravite s kitom ali ometom, ki ga nanesete z lopatico in pustite, da se posuši. Če je stena bolj poškodovana ali neravna, je priporočljivo, da jo ponovno premažete z beležem v kombinaciji z lepilom, ki bo utrdil površino in preprečil nadaljnje razpoke. Na koncu je priporočljivo površino zgladiti z zaključno ščetko, da bo popolnoma gladka.
Nezadostno čiščenje sten
Prah, maščobe in druga umazanija lahko povzročijo, da se barva ne prilega dobro površini in na njej nastanejo madeži. Zato stene vedno obrišite z vlažno krpo ali gobo z blagim detergentom in počakajte, da se pred barvanjem temeljito posušijo. Ta korak je še posebej pomemben v kuhinjah in na stenah, ki se jih pogosto dotikamo.
Preskok penetracije
Penetracija barve je pogosto podcenjen, vendar zelo pomemben korak pri pripravi sten za barvanje. Njena glavna naloga je poenotiti vpojnost površine, povečati oprijem barve in utrditi podlago. Penetracije nikakor ne smete izpustiti v naslednjih primerih:
Nov omet - Nove stene ali mavčne plošče so zelo vpojne in bi brez temeljnega premaza porabile nepotrebno veliko barve.
- Po strganju stare barve - Če ste odstranili staro barvo, bo temeljni premaz pomagal poenotiti površino in zagotoviti boljši oprijem nove barve.
- Popravljene stene (kitanje, ometavanje) - Ometani ali drugače popravljeni deli rudnikaimajo drugačno absorpcijo kot preostali deli stene, kar lahko povzroči neenakomerno barvanje.
- zelo vpojne ali prašne površine - na primer star, krušljiv omet ali zelo porozne stene.
- Mastne ali umazane stene - Tudi po temeljitem čiščenju lahko na površini ostane umazanija, ki zmanjšuje oprijem barve. To lahko preprečite s penetracijsko barvo.

Za poenotenje površine uporabite temeljni premaz.
Uporaba temeljnega premaza je zelo preprosta, le razredčite ga z vodo v skladu z navodili in ga nato z valjčkom ali čopičem nanesite na steno. Zelo pomembno je, da se pred barvanjem dobro posuši.
Neustrezna izbira orodij za barvanje
Uporaba napačnega valja ali čopiča lahko povzroči nastanek madežev, iztekanje barve ali nezadostno prekrivanje. Za gladke površine, kot so mavčne plošče ali fini omet, uporabite valjček s kratkim laskom (5-9 mm). Za bolj grobe površine, kot je omet s teksturo, izberite valjček z daljšim laskom (18-22 mm). Za podrobna navodila o izbiri ustreznega valjčka si oglejte naš članek: Kateri valjček za barvo izbrati? Za vas imamo odgovor.
Slab nanos barve
Pomembno je, da barvo nanašate z gladkimi potezami v obliki črk M ali W, da se barva enakomerno razporedi po celotni površini. Barvo nanašajte v gladkih potezah od zgoraj navzdol, vedno pa začnite na sredini površine. Vsaka nova poteza mora rahlo prekrivati prejšnjo, da se izognete vidnim prehodom. Pri barvanju delajte neprekinjeno in brez nepotrebnih prekinitev na eni steni, da bo barva ostala mokra in se zlila v enoten sloj.

Slaba tehnika barvanja lahko povzroči neenakomerno barvo in madeže.
Pomembno je tudi, da izberete pravo barvo. Valjček potopite v barvo do največ ene tretjine njegovega premera. Nato z njim večkrat zapeljite po mreži ali obodu posode, da se barva enakomerno porazdeli in odstrani odvečna. Preveč barve lahko povzroči kapljanje in iztekanje, medtem ko lahko presuh valjček povzroči nastanek madežev.
Neupoštevanje časa sušenja med posameznimi nanosi
Vsak sloj barve potrebuje dovolj časa za sušenje, da se dobro poveže s podlago in ustvari enakomeren zaključek. Če prehitro nanesete drugi sloj, se lahko prvi sloj popači, kar povzroči nastanek prog, neenakomernosti ali celo luščenje barve. Nasprotno pa lahko predolgo čakanje med posameznimi nanosi povzroči, da se nanosi ne povežejo pravilno in nastanejo vidni prehodi.
Vedno upoštevajte priporočeni čas sušenja, ki ga navaja proizvajalec barve, in med nanosi počakajte, da se prejšnji sloj na otip popolnoma posuši. To bo zagotovilo gladek in profesionalen rezultat brez neželenih lis ali neravnin.
Pozno odstranjevanje slikarskega traku
Slikarski trak je odličen pripomoček za ustvarjanje jasnih in čistih robov med barvami, okrog stropov, tal, vrat ali okenskih okvirjev. Če pa ga odstranite prepozno, lahko odlepi del posušene barve, kar lahko uniči celotno barvanje in zahteva popravilo.
Idealen čas za odstranitev traku je, ko je barva še rahlo vlažna, običajno 30-60 minut po nanosu zadnjega sloja. Če se je barva že posušila, je priporočljivo, da najprej z ostrim nožem ali britvico nežno prerežete trak vzdolž roba. Tako boste preprečili, da bi se barva odlepila, ko jo boste odlepili.
Trak vedno odstranite previdno in pod kotom 45 stopinj, da ostane rob premaza oster. Če se med odstranjevanjem pojavijo manjše neravnine, jih lahko popravite s tankim čopičem in majhno količino barve.

Ko lepite slikarski trak, ga močno pritisnite, da preprečite, da bi barva stekla.
Slikanje v neprimernih pogojih
Na končni videz barve močno vplivajo prostorske razmere. Temperatura, vlažnost in pretok zraka vplivajo na to, kako dobro se barva nanaša in kako hitro se suši.
Če je temperatura previsoka (nad 25 °C), se lahko barva prehitro posuši, kar povzroči neenakomerno barvo, vidne poteze valja in proge. V ekstremni vročini se lahko barva med nanašanjem celo začne sušiti, kar povzroči nastanek madežev in nezaželene teksture.
Po drugi strani pa se barva pri nizkih temperaturah (pod 10 °C) suši počasi, kar lahko povzroči neenakomernoTo lahko privede do neenakomernega zaključka, dolgih čakalnih časov med nanosi in v skrajnih primerih do luščenja ali razpokanja barve.
Idealna temperatura za barvanje je med 15 in 25 °C. Prava klima med barvanjem vam bo prihranila delo in skrbi.
Popestrite svoj dom z novim slojem barve!
Slikanje notranjih prostorov se na prvi pogled zdi preprosto opravilo, vendar je pravi rezultat odvisen ododvisen od temeljite priprave, skrbne izbire orodja in pravilne tehnike. Kot lahko vidite, se izogniti najpogostejšim napakam ni težko - le namenite dovolj časa začasa za pripravo sten, uporabite kakovostna orodja ter bodite pri barvanju potrpežljivi in sistematični. Ne pozabite, da barvanje ni le nujnost, temveč tudi odlična priložnost, da svoj dom spremenite po svojih željah. Z malo previdnosti in pravim odnosom lahko to storite brez stresa in z veseljem do dobro opravljenega dela. Zato se lotite tega - naj vaš dom zasije z novimi barvami!
|