Kako doma konzervirati sadje in zelenjavo

Zavařené ovoce ve sklenici.

<![endif]-->

Domače marmelade združujejo generacije. V dom prinašajo trenutke slastnih okusov in arom ter podaljšujejo rok trajanja sezonskega sadja, ki pride prav v hladnem obdobju. Pripravite se na zimo! Predelajte odvečno sadje in zelenjavo ter čim bolje izkoristite pridelek z vrta, da niti en kos ne bo šel v nič.


Vsebina članka:

Začnite konzervirati sadje in zelenjavo še danes

Domače konzerviranje lahko izvaja vsakdo. Ne potrebujete drage opreme ali veliko izkušenj. Dovolj je, da upoštevate osnovne postopke in seveda kakovostne kozarce. Za ohranjanje hrane je koristen tudi termometer za merjenje temperature kuhane tekočine inpa tudi klešče za odstranjevanje vročih kozarcev bodo koristen pripomoček.

Najprej razmislite, kakšno vrsto konzerviranja boste opravili. Med najbolj priljubljenimi tehnikami je šaržiranje:

  • v pečici,
  • v mikrovalovni pečici,
  • v klasičnem loncu,
  • v loncu pod pritiskom,
  • v pomivalnem stroju.

Nekaj nasvetov, preden začnete konzervirati

Prepričajte se, da so kozarci čisti in nepoškodovani. Pred uporabo jih zavrite. S tem boste zmanjšali tveganje za bakterije, ki so najpogosteje vzrok za nastanek plesni. Pogosto pozabimo, da je treba prevreti tudi zajemalke, žlice in sklede, ki jih boste uporabljali pri delu.

Zavařená rajčata a okurky.

Pozimi vam bo kozarec, poln kumaric, zagotovo prišel prav.

 

Med kuhanjem in peko smo pogosto v skušnjavi. Poskusimo ga enkrat, dvakrat ali celo trikrat. Pri konzerviranju se držite strogih pravil - žlica mora biti popolnoma čista. Nikoli je ne uporabljajte več, dokler je ne očistite pravilno. Tudi če ste zdravi, lahko slina vsebuje snovi, ki lahko povzročijo nastanek plesni. Zato se temu poskušajte izogniti.

Prava količina mešanice v kozarcu za vlaganje je nujno potrebna, čeprav se zdi na prvi pogled nepomembna. Nezadostno napolnjeni kozarci in prevelika količina kisika povzročijo kvarjenjemedtem ko lahko zaradi prevelike količine kisika konzervirana hrana izteče. Zato se držite preizkušenega pravila: kozarec napolnite do pol centimetra do dveh centimetrov od roba.

Zavařovací sklenice různých velikostí.

Kuhano sadje je zdravo in bo okusno pri vsakem kosilu.

 

Kuhanje v pečici

Kozarce lahko steriliziramo v električni, plinski ali vročezračni pečici. Pomembno je pravilno predgrevanje, ki naj bi bilo med 200 in 200 °C. Nato kozarce zložite na pladenj in med njimi pustite približno centimeter prostora. To bo preprečilo, da bi kozarci počili. Pekač postavite na dno pečice in nanj do višine 1,5-3,5 cm nalijte toplo vodo.

Čas konzerviranja je različen. Na splošno se večji kozarci sterilizirajo 10-13 minut, manjši pa 5-8 minut. Če niste prepričani, najprej v kozarec vstavite en kozarec. Naslednje korake prilagodite rezultatu.

Kuhanje v mikrovalovni pečici

Druga možnost je uporaba mikrovalovne pečice. Sladkorno raztopino prelijte čez kozarec s sadjem ali zelenjavo in poskrbite, da je med pokrovom in marmelado vsaj dva centimetra prostora. Čas konzerviranja je odvisen od trdote sadja, moči mikrovalovne pečice in števila kozarcev. Za vsak kozarec predvidite povprečno 5 minut.

Na kaj je treba paziti pri konzerviranju v klasičnem loncu

Konserviranje lahko začnete na plinskem, keramičnem ali indukcijskem štedilniku. Posodo obložite s kuhinjsko brisačo, da se konzerve ne bi dotikale druga druge in razpokale. Ko ste dodali kozarce, dodajte toplo vodo do približno polovice njihove višine. Temperaturo vode povečajte na 80 do 90 °C in jo vzdržujte približno 30 minut. Kozarcev nikoli ne postavljajte na hladno podlago, sicer lahko počijo.

Zavařování okurek v klasickém hrnci

Kuhanje kumaric v klasičnem loncu.

 

Lonec za kuhanje bo olajšal delo

Če si želite postopek konzerviranja čim bolj olajšati, posezite po loncu za konzerviranje. Z njim je varno ravnati in prepričani boste, da bo rezultat vreden truda. V lonec lahko shranite do 14-litrske kozarce, zato je postopek konzerviranja zelo preprost.

Takoj ko kozarce postavite v tlačni lonec, prilijte vodo in opazujte vgrajeni termometer. Nato počakajte na rezultat. Edina slabost tlačnega lonca je prostor za shranjevanje. Po drugi strani pa je enostaven za prenašanje in lahko shranjujete skoraj povsod, kjer imate dostop do elektrike.

Kaj pa uporaba pomivalnega stroja?

Kot možnost se pogosto omenja konzerviranje v pomivalnem stroju. Temperatura mora biti med 70 in 80 °C. Če vaš aparat ne omogoča nastavitve temperature, se tej metodi raje izognite.

Kozarce z marmelado postavite v pomivalni stroj s pokrovom navzgor. Če imate različne velikosti, dajte manjše kose v zgornjo košaro. Prepričajte se, da v pomivalnem stroju ni druge posode ali kapsul. Nastavite temperaturo in vključite pomivalni stroj. Nato kozarce s pokrovčki navzdol zložite na suho kuhinjsko krpo in pustite, da se ohladijo.

Tudi pokrov kozarca ima pomembno vlogo.

Ne glede na to, katero tehniko konzerviranja izberete, brez pokrova ne morete naprej. Izbirate lahko med klasičnim pokrovom z vijačnim pokrovom in pokrovom omnia. Vijačni pokrovček je klasika, katere nesporna prednost je preprosta uporaba in zdravstvena varnost. Pokrovček segrejte v vroči vodi, ga namestite na vrat kozarca in ga privijte. Na koncu kozarec obrnite.

Pokrovček Omnia potrebuje partnerja - glavo kozarca. Ko pokrovček segrejete v vroči vodi, ga namestite na glavo kozarca in pritisnite z roko, dokler ne doseže zaustavitve. Nato odstranite glavo in obrnite kozarec.

Zavařovací sklenice s víčky

Pokrovi za konzerviranje so nepogrešljiv sestavni del.

 

Sezona konzerviranja je v polnem razmahu

Ohranite svežino sadja in zelenjave tudi v zimskih mesecih. Kuhanje in izdelava domačih marmelad je preprosta rešitev. Izbirate lahko med široko paleto kozarcev, pokrovčkov in potrebnih komponent za enostavno konzerviranje.

Ustvarjeno13. 10. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke