Kako namestiti kljuke za žlebove

Jak na montáž háků

<![endif]-->

Vgradnja sistema žlebov se začne s kljukami za žlebove. Ti držijo celoten sistem na mestu in ob pravilni namestitvi zagotavljajo, da bodo žlebovi opravljali svojo funkcijo. Pripravili smo popoln vodnik, ki vam bo svetoval, kako izbrati kljuke za žlebove, kdaj in kako upogniti kljuke ter kako se lotiti same namestitve. Preden se lotite dela, izberite ustrezne delovne rokavice.

 


 

Vsebina članka

  1. Vrste kljuk za žlebove
  2. Izbira materiala in velikosti kljuk za žlebove
  3. Pred namestitvijo kljuk za žlebove morate poznati potreben naklon žlebov.
  4. Kdaj in kako upogniti kljuke za žlebove
  5. Namestitev kljuk za žlebove

 

Vrste kljuk za žlebove

Kljuke za žlebove lahko razdelimo glede na njihovo obliko in mesto pritrditve v:

  • Klasične/ravne kljuke - to vrsto kljuk izberite, če sistem žlebov postavljate pod strešno kritino (na vrh špirovcev ali opaža). Takrat je treba kljuke vedno upogniti v želeni naklon. Slabost je, da morate za namestitev odkriti rob strešne kritine. Zato se klasične kljuke najpogosteje uporabljajo pri obnovi streh ali novogradnjah.
  • Previsni kavlji - z njimi se stranica pritrdi na špirovce (nosilce), tako da ni treba odkriti strešne kritine. Vendar vsaka hiša nima vidnih špirovcev pod streho, pogosto so skriti za opažem. Če lahko kljuke na nosilcih namestite na različnih višinah, da ohranite minimalni naklon, jih ni treba upogibati.
  • Kljuke na sprednji strani/ribih - te kljuke se namestijo na glave špirovcev ali neposredno na ščitnike. Zahtevani naklon lahko dosežete tako, da kljuke namestite na različnih višinah, tako da vam jih nikoli ni treba upogibati. Vendar so primernejši za manjše stavbe, kot so garaže ali pergole.

 

 

Izbira materiala in velikosti kljuk za žlebove

Material kljuk za žlebove mora biti enak materialu celotnega sistema žlebov. Edina izjema so plastični žlebovi, pri katerih lahko izberete tudi kovinske kljuke. Tako kot pri žlebovih se tudi pri kljukah najpogosteje srečamo s štirimi materiali: plastiko, cinkom, cinkom z barvo in aluminijem. Predvsem se držite istega proizvajalca in kupite kljuke, namenjene izbranemu sistemu žlebov.

Če še vedno oklevate glede izbire materiala, vam bo koristil članek o razlikah med plastičnimi in kovinskimi žlebovi.

Velikost kavljev za žlebove mora ustrezati velikosti žlebov. Ta je najpogosteje navedena v razviti širini, kar je lahko zmedeno. Zato boste v naši e-trgovini vedno našli podatek o premeru žlebov in kavlja.

 

Pred namestitvijo kljuk za žlebove morate poznati potreben naklon žlebov.

Da bi sistem žlebov pravilno opravljal svojo funkcijo, mora imeti ustrezen naklon. To dosežemo tako, da kljuke za žlebove namestimo na različnih višinah ali jih upognemo.

Najprej morate ugotoviti pravilno smer naklona žlebov. Ta je odvisna od skupne dolžine žlebov:

  • Pri dolžinah do 10 metrov zadostuje en odtočni ž leb na obeh straneh - celoten žleb se na tej strani spusti navzdol.
  • Pri dolžinah, daljših od 10 metrov, morajo biti žlebovi na obeh strane h, žlebovi pa se spuščajo od sredine proti robovom.

 

Počet svodů na danou délku střechy

Zahtevani naklon žlebov je odvisen od materiala, iz katerega so izdelani:

  • Naklon plastičnega žleba mora biti vsaj 2 mm na meter.
  • Naklon kovinskega žleba mora biti vsaj 5 mm na meter.

 

Na podlagi dolžine žleba in zahtevanega naklona nato izračunajte razliko v višini žleba na začetku in na koncu.
  • Za strehe dolžine do 10 metrov je izračun naslednji:
    razlika v višini ostrešja = dolžina strehe × zahtevani naklon na meter
  • Pri strehah, daljših od 10 metrov, je izračun naslednji:
    razlika v višini ostrešja = (dolžina strehe ÷ 2) × zahtevani naklon na meter

Primer: če je dolžina strehe 8 metrov, jo pomnožite s 5 mm za kovinske žlebove in 2 mm za plastične žlebove. Dobljena razlika v višini kovinskega žleba na začetku in koncu žleba bo 40 mm, razlika za plastični žleb pa 16 mm.

Če je streha daljša od 10 metrov in se žleb nagiba od sredine proti stranicam, se upošteva polovica dolžine strehe. To je zato, ker bo najvišja točka žleba na sredini dolžine strehe. V primeru strehe dolžine 20 metrov bo razlika v višini med kovinskim žlebom in plastičnim žlebom 50 mm oziroma 20 mm.

 

Spád plastových okapů a vzdálenost mezi okapovými háky
Nagib plastičnih žlebov in razdalja med kljukami žlebov

 

Kdaj in kako upogniti kljuke za žlebove

Če želite doseči zadosten naklon žlebov, postavite kavlje na različne višine ali jih upognite. Upogibanje je potrebno zlasti pri klasičnih/ravnih kljukah. Zvite kavlje morate upogniti le, če je nosilec, v katerega je vpet kavelj.postavljate kljuke, ni dovolj velik, da bi lahko kljuke namestili na različnih višinah. Sprednji kavlji ali kavlji za police so vedno nameščeni na različnih višinah in se ne upogibajo na noben način.

Upogibanje kljuk za žlebove korak za korakom

Že veste, v katero smer in s kakšnim naklonom boste spuščali žleb. Tako lahko začnete upogibati kljuke. Potrebovali boste svinčnik, merilni trak in poseben upogibalnik za kavlje ali sveder ter cev s premerom vsaj 20 mm.

Korak 1

Najprej izračunajte zahtevano razliko v višini žlebov na začetku in koncu žlebov, kot je opisano zgoraj. Pomnožite dolžino strehe v metrih z zahtevanim naklonom na meter. Pazite, da upoštevate, ali boste žlebove nagibali le v eno smer ali od sredine do robov.

Korak 2

Pripravite ustrezno število trnkov. Pri plastičnih žlebovih namestite kavlje v razmiku 40-50 cm, sicer obstaja nevarnost, da se žleb poveša in se v njem zadržuje voda. Za kovinske žlebove postavite kljuke na razdaljo 80-120 cm.

Korak 3

V nadaljevanju je prikazano merjenje kavljev in označevanje točke upogibanja. Oštevilčite kavlje, da jih pozneje ne boste zamenjali, poravnajte jih tesno skupaj in jih zavarujte pred premikanjem. Glede na izračunano razliko med najvišjo in najnižjo točko žleba narišite ustrezno poševno črto čez vse kljuke žlebov.

Korak 4

Za upogibanje kavljev uporabite posebno napravo za upogibanje kavljev ali pa kavlje upognite v primežu skozi cev s premerom vsaj 20 mm. To je pomembno zato, da je upogib gladek in da se kavelj ne poškoduje. Pri upogibanju kljuk ne pozabite, da mora biti sprednji rob žleba približno 6 mm nižji od zadnjega roba. Tako voda v primeru, da se žleb napolni in prelije, ne bo tekla na fasado.

 

Namestitev kljuk za žlebove

Za namestitev kljuk za žlebove potrebujete vijake, vrtalnik, izvijač in dolgo vrvico.

  1. Namestite stranske kavlje - če ste gradient ustvarili z upogibanjem kavljev, boste kavlje namestili v isti liniji. Če ste padec ustvarili tako, da ste kavlje postavili na različne višine, namestite najvišjee in najnižji kavelj glede na zahtevano razliko v višini ostrešja, kot ste jo izračunali.
  2. Med stranske kavlje nanesite dve vrvici - tako boste dobili dve kontrolni točki, kar vam bo olajšalo namestitev vmesnih kavljev.
  3. Preostale kavlje namestite vzdolž linije, ki jo označujejo vrvice, pri tem pa pazite, da je med posameznimi kavlji čim večji razmik. Ta znaša 40-50 cm za plastične žlebove in 80-120 cm za kovinske žlebove. Vrvice morajo biti dobro napete in kavlji se ne smejo opirati nanje. Služijo le kot vodilo.

Nato so kljuke pripravljene za namestitev žlebov.

Minimální sklon žlabu

Ali boste namestili sistem žlebov brez upogibnih kavljev? Oglejte si naša popolna navodila za montažo sistema plastičnih žlebov BRYZA. Če potrebujete nasvet pri izbiri sistema žlebov ali njegovi namestitvi, se obrnite na nas.

 

Želim se posvetovati

 

Ustvarjeno6. 01. 2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke