Kako se znebiti žarkosti v stanovanju

Zatuchlý zápach v kuchyni

<![endif]-->

Samo majhna stvar in vonjalna bomba je na svetu. Z vonjavami po plesni se lahko srečate ne le v starih hišah in hišicah, temveč tudi v novih stavbah ali omarah. In ker za neprijetnim vonjem stojijo bakterije, je čas, da se jih enkrat za vselej znebite.


Vsebina članka:

Stale: s čim imamo opravka?

Neprijetne vonjave, povezane z neustreznim prezračevanjem, slabo higieno ali dolgotrajnim mirovanjem zraka v zaprtem prostoru. Zastareli vonji niso prijetni. Povzročajo ga bakterije in virusi, ki dokazano ogrožajo zdravje. Zato je zelo pomembno, da se znebite plesnivega vonja, po možnosti takoj.

Poiščite vzrok, rešite težavo

Pravzaprav je potrebna le majhna stvar. Neodložena mokra brisača, pozabljena prepotena majica v torbi, slabo prezračevana kopalnica ... In vonj po plesni bo izginil. Povzroča ga vlaga. Bakterije in plesni obožujejo vlažno okolje in prav njihovo delovanje povzroča vonj po plesni.

Tudi če očistite prostor in posamezne stvari, morate odstraniti vzrok. V nasprotnem primeru se vonj po plesni in plesni vrne.

Odpravimo neprijetne vonjave v stanovanju

Zastal zrak se lahko pojavi povsod, tudi če zračite vsak dan in redno čistite. Dejavniki, ki prispevajo k težkemu zraku, so:

  • domače živali,
  • kuhanje,
  • prekomerna vlažnost,
  • kajenje v sobi,
  • mokra oblačila,
  • stare stvari in pohištvo.

Redno in zadostno prezračevanje je osnova za vse. Intenzivno kratkotrajno prezračevanje pomaga pri izmenjavi zraka v prostoru. Če je mogoče, ustvarite prepih. To bo popolnoma spremenilo zrak. Vendar ne pozabite, da tudi če prezračujete ves dan, to morda ne bo dovolj. Obstajajo namreč mesta, kjer zrak v prostoru ne kroži. V tem primeru lahko pomaga že preprost ventilator. Uporabite lahko tudi priročen absorber vlage.

Najprej optimalna vlažnost

Če se želite znebiti plesni, morate v prostoru vzdrževati vlažnost med 40 in 60 %. Uporabite lahko električne ali plastične razvlaževalnike zraka. Če je vir vlage slaba izolacija, ne morete shajati brez gradbenih sprememb.

Zamlžené okno kvůli vlhkosti v domě

Z učinkovitimi absorberji se znebite vlage v svojem domu.

 

Zapeljiv vonj v knjigah

Vlaga in vonj po plesni nimata ovir. Lahko seže celo v knjige. Zato knjižne police ne postavite povsem ob steno. Še posebej pomembno je, da zrak za knjižno polico nemoteno kroži. Med knjigami pustite presledke in jih občasno vzemite ven, obrišite prah in obdelujte police z ustreznim sredstvom proti plesni.

Pozabljeno perilo v pralnem stroju

Če ste pozabili obesiti perilo, boste verjetno začutili neprijeten vonj. Edina rešitev je, da ponovno vključite pralni stroj. Če ste oblačila pustili v pralnem stroju res dolgo časa, jih lahko operete predm ga za nekaj časa namočite v vodo, pomešano s kisom, ali pa dodajte skodelico kisa v serijo zastarelega perila. Nato perilo ponovno operite, tokrat pa kis zamenjajte z vašim najljubšim mehčalcem za perilo.

Krivo je lahko tudi pranje pri prenizki temperaturi. Ekološki program je odličen, vendar vsekakor ni primeren za močno umazano perilo. Takrat se lahko vonj pojavi tudi v pralnem stroju in se nato prenese na oblačila. Ne pozabite na redno čiščenje pralnega stroja. Vonj je lahko tudi posledica pogoste uporabe pralnih gelov ali mehčalca za perilo.Ti se lahko slabo raztopijo in v pralnem stroju pustijo ostanke.

Zatuchlé prádlo vyndané z pračky

Ponovno operite suho perilo. Pomaga lahko kis.

 

Poskusite s pecilnim praškom ali sodo bikarbono

Lufa v prahu deluje kot popoln nevtralizator vonja. Pralno perilo pripravite za običajno pranje in v boben na obeh straneh dodajte prašek za luftanje. Tako bodo vaša oblačila dobila dodaten sijaj. Druga možnost je, da perilo položite v vrečko, ki jo je mogoče ponovno zapreti, nato pa nanj potresete sodo bikarbono. Oblačila pustite počivati čez noč, nato pa jih operite na običajen način.

Kako odstraniti plesen s pohištva?

Očistite pohištvo in odstranite vso umazanijo, tudi tisto, ki ni vidna na prvi pogled. Za pranje lahko uporabite posebna čistila ali različne raztopine, kot je žlica kisa na liter vode. Nato celoten kos pohištva obrišite z milnico ali detergentno vodo, temeljito obrišite in pustite, da se zrači. Če imate pri roki sivkino olje, ga zmešajte z vodo in položite v notranjost. Pohištvo bo čudovito dišeče. Podobno se lahko znebite plesnivosti v omari.

Starší kusy nábytku v domě

Očistite in prezračite staro pohištvo.

 

Plesen in plesen v koči

Neprijeten vonj lahko odstranite, vendar bo to zahtevalo veliko truda. V koči pa še toliko bolj. Najpogostejši razlog, zakaj se v koči pojavi vonj po plesni, je nezadostno prezračevanje in posledično nastajanje vlage. Ta je pogosto posledica plesni in glivic, ki se skrivajo za pohištvom ali v kotih prostora. Tam se vlaga najbolj zadržuje. Pomagajo lahko posebni izdelki za uničevanje plesni, vendar ponekod ni druge izbire, kot da steno prebarvate. Dobra naložba za kočo je vsekakor absorpcijska naprava za vlago.

Najprej preventiva

Ne pozabite na redno prezračevanje in pošteno redno čiščenje. Če se v vašem domu pojavi vonj po plesni, najprej poiščite vzrok.

Ustvarjeno5. 09. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke