Kako vzdrževati trato skozi vse leto

údržba trávníku

<![endif]-->

Bujna, zelena trata je vrhunec vsakega vrta. Da bo takšna tudi ostala, jo je treba negovati vse leto. Vendar je nega trate drugačna spomladi in drugačna v vročem poletju, nanjo pa ne smemo pozabiti niti v hladnejših letnih časih. Zato si oglejmo celoletno nego trate.


Preberite:

Spomladanska nega trate

Spomladansko vzdrževanje trate začnite, ko se zunanja temperatura dvigne nad 10 °C. Najprej je treba opraviti vertikutacijo, tj. prezračevanje. Po zimi se trata duši pod neprepustno plastjo odmrlih rastlinskih delov, ki preprečuje izmenjavo plinov in dostop do vode. S tem se poveča tveganje za okužbo z boleznimi in skrajšanje ali odmrtje korenin trave.

Kdaj spomladivrtičkati trato?

Tla ne smejo biti suha, vendar ne premokra. Idealen čas je dva dni po spomladanskem deževju. Seveda je treba upoštevati zgornji pogoj, da se dnevna temperatura dvigne nad 10 °C.

Kako se vrteti?

Prezračevanje se izvaja z različnimi vrstami prezračevalnikov. Za velike površine lahko uporabite motorni stroj, za manjše vrtove pa zadostuje ročni aerator. V obeh primerih je načelo delovanja enako: Ostri zobje na valju se navpično zarežejo v trato in izkopljejo trato, mah in ostanke košnje.in prerežejo poganjke trave ter tako spodbudijo nastanek novih.

Vendar pri vertikutaciji ne gre za obdelavo tal, temveč se morajo rezila le rahlo dotikati tal. Pregloboko prezračevanje poškoduje trato, priporočena globina je dva do tri milimetre.

Ne skrbite, trata po končanem vertikalnem rezanju ne bo videti zelo privlačna. Naslednji postopek je naslednji:

Če po vertikutaciji ugotovite, da je trata uničena za več kot 50 %, je bolje vzpostaviti novo trato.

Muž provádějící vertikutaci za pomoci motorového vertikutačního stroje

Vertikutacija je pomemben del spomladanske obdelave trate

 

Gnojenje je pomemben del spomladanske oskrbe trate

Po vertikutaciji pustite trato počivati približno teden dni in nato dodajte hranila. Kako izbrati pravo gnojilo? Najboljše je seveda 100-odstotno naravno, na primer kravji in konjski gnoj. Sintetična gnojila morajo vsebovati vsaj nekaj osnovnih sestavin:

  • dušik,
  • Fosfor,
  • magnezij,
  • Kalcij - vendar ni smiselno apniti vsake trate, temveč le tiste v senčnih predelih s kislimi tlemi, kjer uspevajo nezaželeni mahovi.

Različna posebna gnojila za trato so primerna, ker imajo dolgotrajen učinek na trato in pomagajo pri njeni nemoteni rasti. Nekatere vrste vsebujejo tudi sestavine, ki preprečujejo rast plevela. Pri gnojilih NPK pa pazite, da zemlja pred gnojenjem ni suha, sicer lahko travo požgete.

Kdaj začeti zalivati trato?

Po končanem vertikalnem rezanju in gnojenju lahko začnete zalivati. Pogostost je odvisna od starosti trate. Svežo trato zalivajte petkrat na dan, z rastjo in krepitvijo trave pa postopoma zmanjšujte pogostost zalivanja. Več let stare trate zalivajte približno enkrat na 2-3 dni, vendar temeljito, da se voda vpije.

Kdaj in kako kositi travo spomladi?

Ko trata doseže 10 cm, je čas, da izvlečete kosilnico, pri novi travi pa koso. Prva košnja je običajno konec aprila na nižjih nadmorskih višinah in nekoliko pozneje na višjih nadmorskih višinah. Kosite, ko je trava suha.

Idealno je odstraniti približno tretjino dolžine, če jo želite še bolj skrajšati, to storite dvakrat. V tem primeru mora drugo striženje slediti 3 dni po prvem. Naslednja košnja bo izvedena, ko bo trata zrasla na želeno dolžino za približno 3-6 cm. Kratke angleške trate lahko kosite enkrat na teden.

Kosilnica in kosa morata biti vedno popolnoma naostrena, pri čemer se izmenično usmerja smer košnje. Odstranite največ tretjino dolžine stebla. Če boste trato redno kosili, vas bo nagradila z odlično telesno pripravljenostjo in lepim videzom.

Sekačka sekající trávník

Košnja trave je lahko naporna, vendar se splača

 

Nega trate poleti

Kako ohraniti zeleno trato tudi v vročem poletju? Upoštevajte ta tri glavna načela.

  • Pri košnji pustite daljša stebla.
  • Zalivajte bolj intenzivno in ob pravem času.
  • Mulčenje.

V poletnih mesecih stebel ne režite tako zelo kratko. Prekratko pokošena trata ne more obvladovati vlage. Vsaj vsak drugi dan jo izdatno zalivajte. Voda mora priti do korenin, kar pomeni vsaj 10 litrov na kvadratni meter. Zalivajte zgodaj zjutraj ali zvečer, ko tla še niso vroča in suha.

Klasično gnojilo prihranite do jeseni, poleti pa je pokošeno travo bolje uporabiti za mulčenje. Razporedite ga po trati in ustvarite zastirko, ki bo pomagala zadržati vlago in ščitila pred soncem. Vendar z mulčenjem ne pretiravajte, da trate ne zadušite z debelo plastjo.

V zelo vročem vremenu zalivajte nekaj minut čez dan. Tudi trava in zemlja se morata ohladiti. Če vas skrbi poznejši račun za vodo ali prazen vodnjak, uporabite zalivalnik za zalivanje. deževnico za zalivanje ali pa naredite kapljično namakanje, s katerim prihranite vodo, čas in delo.

Vodní rozprašovač kropící trávník

Ne pozabite na zadostno namakanje.

 

Jesenska nega trate

Medtem ko je plast listja za gredice koristna, pa za trato ni. Pod njo nastane prevelika vlaga, v kateri se kmalu razvije plesen ali nekatere glivične bolezni. Zato z začetkom jeseni pripravite grablje ali pihalnik, kolesa in redno odstranjujte odpadlo listje. Najbolje enkrat na teden.

Jesensko vzdrževanje trate vključuje košnjo

Dokler trava raste, jo je treba kositi. Jeseni raste počasneje, zato je košnja manj pogosta, največ enkrat na teden ali dva. Kako visoka naj bo trava jeseni? Nastavite rezilo kosilnice tako, da ostanejo rezila visoka vsaj 4 cm; nižja rast ima večjo verjetnost, da zmrzne. Posekane trave ne puščajte ležati naokoli, saj mulčenje v tem času ni več zaželeno.

In kdaj ste nazadnje pokosili trato? Trava preneha rasti, ko temperature padejo pod 7 °C. Zato je zadnja košnja pred zimo običajno konec oktobra, v topli jeseni pa sredi novembra.

Ali moram trato prezračiti in pognojiti v okviru jesenskega vzdrževanja?

Da in da. V poletni sezoni se zemlja pod trato zgosti, zato korenine ne dobijo dovolj zraka. Za manjše površine vam ni treba takoj izvleči vertikulatorja; prav tako dobro bodo delovale navadne vile. Potisnite jih na globino 15 cm, prav tako v presledkih približno 15 cm, in jih vedno nežno potresite.

Jeseni gnojite z drugo vrsto gnojila, saj trata ne potrebuje spodbude zdaj, ampak se mora pripraviti na zimo. Posebna gnojila z višjo vsebnostjo kalija znatno povečajo odpornost na glivične bolezni. Če je vaša trata v senci zaradi povečane vlažnosti in ima zatonagnjena k rasti glivic, lahko uporabite tudi fungicide. Vse izdelke uporabite med septembrom in novembrom.

Kdaj lahko vzdrževanje trate označim kot opravljeno pred z imo?

Če je jesen toplejša, lahko v jesensko nego trate vključite tudi popravilo požganih in drugače poškodovanih površin z novo travo .Če ste travo že prezračili, pognojili in je prenehala rasti, ste s tem končali.

Muž shrabující spadané listí z trávníku

Plast odpadlega listja ne koristi trati

 

Nega trate pozimi

Zima je obdobje mirovanja. Takoj ko nastopi prvi mraz, trati privoščite počitek, tudi če ste izpustili nekaj jesenskega vzdrževanja. Medtem lahko preučite, kako zgraditi vrtni ribnik ali kdaj in kako obrezati sadno drevje. To vam lahko pride prav spomladi.

Izogibajte se najpogostejšim napakam pri negi trate

Če res verjamete, da je trava za ograjo bolj zelena, morda delate eno od naslednjih napak:

  • nepravilno namakanje,
  • pretirano skrajšanje,
  • pomanjkanje navpičnega rezanja,
  • pomanjkanje hranil,
  • neupoštevanje postopkov za vsako sezono.

V prejšnjih odstavkih lahko izveste, kako se izogniti tem napakam, v naši spletni trgovini pa najdete stvari, ki jih potrebujete za pravilno celoletno nego trate.

Ustvarjeno5. 06. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke