Kapljično namakanje prihrani vodo, čas in delo. Izdelajte ga tudi vi

Kapénková závlaha záhonů

<![endif]-->

Namakanje ni nujno težavno. Domače kapljično namakanje lahko prihrani do 75 % vode v primerjavi z običajnim namakanjem, olajša gnojenje in odstranjevanje plevela ter ga lahko izdelate sami.


Zakaj kapljično namakanje?

Ker je zelo učinkovit na več načinov. Voda kaplja le proti rastlini, zato je ne zapravljate na mestih, kjer nič ne raste. Tako zmanjšate število plevela in si prihranite težave z njegovim odstranjevanjem. S sistemom je tudi lažje gnojiti, saj lahko namestite mešalnik za gnojila. Majhno količino vode, ki jo potrebujete za kapljično namakanje, pa lahko zagotovite tudi v bolj vročih in sušnih obdobjih.

Kako izdelati kapljično namakanje

Osnovno načelo je, da se okoli posameznih rastlin, grmovnic, dreves ali zabojčkov razvije posebej prilagojena cev. Voda kaplja iz nje in oskrbuje samo rastline, ki jo potrebujejo.

Pravzaprav gre za modularni sistem, ki ga lahko kupite že pripravljenega ali pa si ga izdelate sami. Potrebovali boste:

  • vir vode,
  • vrtno cev,
  • perforirane cevi, kapalke, šobe itd,
  • morda regulator vodnega tlaka ali črpalko (odvisno od vira vode).

Výroba vlastní závlahy zahrady

 

Vir vode za kapljično namakanje

Uporabite lahko pipo, vodnjak ali sod za deževnico. Vsaka metoda ima svoje manjše pasti, vendar jih je mogoče zlahka odpraviti.

V primeru priključitve na vodovodno omrežje boste potrebovali prej omenjeni regulator vodnega tlaka, da preprečite prevelik pretok vode. Takrat bi se učinkovitost kapljičnega namakanja zmanjšala.

V vodnjak je treba namestiti kapalno črpalko (najbolje nizkotlačno) in filter za umazanijo, ki bi lahko zamašila luknje v cevi.

V primeru bobna ali sodčka gre za tako imenovano breztlačno kapljično namakanje (samooskrba). Vendar mora v tem primeru rezervoar stati vsaj 20 cm nad nivojem kapalne cevi, zato ne pozabite na podstavek. S pipo ali izlivom bo črpanje vode lažje. Ta vir odlično podpira glavno idejo kapljičnega namakanja - varčevanje s pitno vodo.

Bazen ne pride v poštev, saj klor in ostanki drugih kemikalij za čiščenje bazenov zagotovo ne bi bili koristni za rastline.

 

Cev za kapljično namakanje

Na izbrani vir vode morate priključiti ustrezno cev. Običajno se uporablja trdnejša vrsta s premerom 16 mm, lahko pa izberete tudi drugo. Upamo, da vam je bil članek Kako izbrati najboljšo vrtno cev v pomoč.

Naslednji najenostavnejši korak je, da cev napeljete okoli rastlin in v cev na steblu naredite dve luknji. Druga možnost je, da povežete različne sestavne dele. Izbira teh je odvisna od tega, kaj boste zalivali. Ali gre za kapljično namakanje rastlinjaka, cvetličnih gredic ali posameznih rastlin v lončkih.

Za rastlinjak lahko uporabite to preprosto metodo. Pri zabojih, lončkih in drugih posodah namestite kapljične glave v luknje, ki so narejene v cevi. Za cvetlične grede lahko naredite naslednje:

  • Glavno cev napeljite vzdolž postelje.
  • Razpršilne cevi priključite na več mestih in jih nato postavite neposredno v posteljo.
  • Cevi položite narobe, tako da so luknje obrnjene proti zemlji.

Na trgu so na voljo tudi posebne igličaste cevi, ki usmerjajo vodo neposredno h koreninam, kar je daleč najučinkovitejše.

Jak vyrobit vlastní závlahu zahrady

Podzemno namakanje trate s kapljično cevjo? Zakaj ne

Tudi to je mogoče, vendar boste morali kupiti posebno cev z vgrajenimi kapljalniki, ki jo lahko zakopljete v zemljo. Ta je namreč obdelana tako, da prepušča vodo, ne prepušča pa korenin ali umazanije, zato se ne bo zamašila.

Čim bolj poenostavite zalivanje

V sistem vgradite časovnik, da bo celoten postopek čim bolj učinkovit. In ne pozabite prebrati pomembnih informacij v članku Zalivanje vrta z lastnimi rokami, zlasti nasveti o črpalkah so lahko koristni.

Preizkusite kapljično namakanje iz plastenk PET

Želite preizkusiti kapljično namakanje "zares"? Za začetek izdelajte ta sistem iz plastenk. Odrežite dno, rahlo odvijete pokrovček in vstavite vratce v koreninsko cono rastlin. Z zalivalko ročno dodajte vodo. Ugotovili boste, da zalivanje ne bo tako pogosto kot običajno zalivanje.

Závlaha z PET lahví

Varčujte z nami

O prihrankih kapljičnega namakanja ni dvoma, zato ne odlašajte z začetkom gradnje. Številne komponente po konkurenčnih cenah najdete na Strefa.cz.

Nasvet: Kako varčevati z vodo ne le na vrtu.

 

 

Ustvarjeno9. 06. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke