Kdaj in kako obrezovati sadno drevje

Prořez stromů

<![endif]-->

Pri zrelih drevesih se nam včasih zdi, da ne potrebujejo nobene nege, vendar to ni res. Poleg zadostne količine vlage in občasnega gnojenja ne smete pozabiti na spomladansko obrezovanje dreves, zlasti pri nekaterih sadnih vrstah. Preberite vse o spomladanskem obrezovanju.


Zakaj obrezovati sadno drevje spomladi

Razlog za to je preprost - drevo boste spodbudili k plodnosti. Pravilno obrezovanje bo olajšalo krošnjo in omogočilo rast plodov v notranjosti, ne le okoli krošnje. Veliko svetlobe in zraka prav tako pomaga preprečiti širjenje tujerodnih plevelov in gnilobe. Spomladansko obrezovanje sadnega drevja bo spodbudilo rast novih poganjkov.

Obrezovanje dreves ne le spomladi

Spomladansko obrezovanje jablan, hrušk in češenj je obvezno, pri drugih vrstah pa je priporočljivo obrezovanje pozno poleti, ko je rast osredotočena na korenine in deblo. Pozabite na spomladansko obrezovanje sliv, marelic in breskev, pri katerih lahko po obiranju odstranite nepotrebne ali predolge veje.

Kako spomladi obrezati sadno drevje

Poleg spretnosti boste seveda potrebovali tudi ustrezna orodja. Pripravite se:

Če se na višini ne počutite varno, vam bodo prišle prav teleskopske škarje z žago.

Tanjše kose zlahka odstranite z univerzalnimi škarjami za veje, medtem ko lahko za debelejše kose uporabite večjo žago za obrezovanje. Pravilen postopek za obrezovanje debelejših vej je naslednji:

  1. Odrežite vejo od spodaj.
  2. Rez vodite od zgoraj, dokler veja ne odpade.
  3. Panjek odrežite tako, da ne poškodujete okolice reza.

Ta postopek je pomemben, saj bo veja odpadla, ne da bi odtrgala lubje.

Nasvet za drevesa: Če nimate obrezovalne žage, za debelejše veje uporabite škarje z zobniki, ki povečajo strižno silo.

Klasické nůžky na prostřih větví

Splošna pravila za spomladansko obrezovanje/obrezovanje sadnega drevja

Na splošno morate odstraniti poškodovane veje in obrezati tiste, ki so predolge, tukaj pa je nekaj posebnih nasvetov. Najprej določite glavne veje drevesa, ki tvorijo okostje, nato pa odstranite veje:

  • odveč,
  • mrtvi ali kako drugače poškodovani,
  • se križajo,
  • rastejo navznoter proti sredini drevesa,
  • blokiranje krajev za sprehode,
  • drgnjenje ob žice ali streho,
  • nad hišo,
  • rastejo pod nenavadnimi koti.

Ne odstranjujte več kot četrtine vej in ran, večjih od 3 cm v premeru.namažite s cepilnim voskom ali nerazredčenim lateksom, da preprečite vdor škodljivih mikroorganizmov v drevo.

Pravila za obrezovanje jablan spomladi

Pri mladih jablanah bodite previdni pri obrezovanju glavnih vej. Skrajšajte jih za največ ⅓, sicer boste namesto zračenja krošnje spodbudili rast novih vej, kar bo škodilo pridelavi. Spomladansko obrezovanje starih jablan, tako imenovano pomlajevalno obrezovanje, pa se izvaja globlje, da se poveča intenzivnost obnavljanja.

Nasvet STREET: Pri spomladanskem obrezovanju jablan boste imeli boljši nadzor z enoročnim nožem.Z dvokrilnimi škarjami boste lažje obrezali debelejše veje.

Pákové nůžky na větve

Vrste obrezovanja dreves spomladi

Zgoraj smo omenili pomlajevalno obrezovanje, ki se uporablja pri starejših drevesih, da se podaljša njihova življenjska doba in rodnost. Uporablja se lahko tudi pri drevesih, ki jih je poškodovala pozeba. Sestavljena je predvsem iz odstranjevanja poškodovanih vej in globljih rezov na vilicah, kjer rastejo mlajše veje. Priporočljivo je, da se opravi enkrat na 2 do 3 leta.

Nasvet STREFA: Škarje z nakovalom in utor na dnu so primerne za starejše in suhe veje.

Druga vrsta spomladanskega obrezovanja je vzdrževalno obrezovanje dreves v polni rodnosti. V tem primeru je najlažje upoštevati rek, da so najboljše rodne veje poševne. Tiste, ki rastejo pravokotno navzgor, odstranimo na vilici, tik za obročem veje. Enako storite za poganjke, ki se križajo ali rastejo navzdol.

Nasvet za drevesa: Izberite dvorezne škarje, da zagotovite čist rez, ne da bi zmečkali vejo.

Čeprav smo vzgojno obrezovanje navedli kot zadnje, je pravzaprav prvo obrezovanje mladih dreves. Z njim usmerjamo njihovo rast in oblikujemo krošnjo. Izvaja se v prvem, drugem in tretjem letu ali več po sajenju. Vendar ne več kot pet let, potem je to vzdrževalno obrezovanje.

Nasvet STREFA: Za oblikovanje mladih dreves lahko uporabite škarje za živo mejo.

Nůžky na živý plot

Kako obrezati okrasna drevesa

V tem primeru nam ni treba povečati donosa, želimo pa lepoto. Cilj je torej enakomerna razporeditev vej ali njihovo oblikovanje. Kdaj obrezujemo drevesa in grmovnice iz estetskih razlogov? Ko so v mirovanju, najbolje pred pomladjo.

Najpogosteje se na ta način urejajo iglavci - in kdo ve več o urejanju iglavcev kot Japonci. Zato priporočamo uporabo japonskih jeklenih škarij.

Pri listavcih z enim glavnim deblom (npr. breze in topoli) ne poškodujte glavnega debla in obrežite le šibke stranske veje. Za to izberite na primer eno od vrtnih škarij BAHCO.

Ko drevo s previsnimi vejami zraste do želene višine, odrežite glavni poganjek. Naslednje leto odstranite navzgor rastoče poganjke, ki bi lahko nadomestili prvotno glavno deblo. Za obrezovanje vej na višini uporabite škarje za obrezovanje s podaljšanim ročajem.

Kako izbrati škarje za spomladansko obrezovanje sadnega drevja

Podali smo vam že nekaj konkretnih nasvetov, omenili smo škarje:

Pri izbiri pa si oglejte tudi druge funkcije in si zastavite naslednja vprašanja:

Škarje za veje je treba tudi ustrezno negovati. Preberite, kako to storiti.

Údržba zahradnických nůžek

Izbirate lahko med kakovostnimi blagovnimi znamkami

Pri izbiri nekaterih ima pomembno vlogo tudi proizvajalec. Pri strefa.cz vam ni treba skrbeti, saj vam ponujamo le kakovostne in preverjene blagovne znamke. Zato ne oklevajte in izberite!

Ustvarjeno4. 05. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke