Namestitev fotovoltaike na streho - kaj vas čaka?

montáž fotovoltaiky

<![endif]-->

Vse več gospodinjstev se odloča za fotovoltaiko. Namestitev je razmeroma preprosta in ne zahteva obsežnih gradbenih posegov. Dovolj je izvrtati nekaj lukenj za pritrditev posameznih sestavnih delov in prehod kablov ter preveriti, ali so plošče pravilno pritrjene.


Oglejte si, kako taka namestitev deluje:

Ali se splača vlagati v fotovoltaiko?

Fotonapetostni sistem pretvarja sončno svetlobo v električno energijo. S tem boste zmanjšali stroške električne energije in tople vode. Pridobite stroškovno učinkovito rešitev, zmanjšate uporabo fosilnih goriv in naredite še en korak k trajnostni prihodnosti.

Sončne celice lahko namestite na skoraj vse vrste streh. Pred namestitvijo preverite, ali so strešni tramovi močni in stabilni, saj en panel tehta približno 20 kg. Ta obremenitev je popolnoma varna za streho v normalnem stanju. V nasprotnem primeru streho pred namestitvijo najprej popravite.

Optimalni kot in usmeritev sončnih kolektorjev

Plošče za pravilno delovanje potrebujejo dovolj sončne svetlobe. Zato bodite pozorni na dimnike in mansarde, ki mečejo senco. Na delovanje fotovoltaičnega sistema vpliva tudi kot, pod katerim padajo sončni žarki. Optimalen naklon je med 20 in 50°, najboljša učinkovitost pa je dosežena med 35 in 45°. Pri ravnih strehah lahko kot enostavno prilagodite s pomočjo podpornih konstrukcij.

Nenazadnje ima pomembno vlogo tudi usmerjenost strehe v smeri urinega kazalca. Najbolje bi bilo, če bi bila obrnjena proti jugu. Če je nagnjena proti jugovzhodu ali jugozahodu, se bodo izgube verjetno gibale v razponu nekaj odstotkov. Verjetno jih ne boste niti opazili. Nasprotno velja za strehe, obrnjene proti zahodu in vzhodu. Tu se izkoristek zmanjša še nekoliko bolj, tudi do 20 %. Izgubo učinkovitosti lahko nadomestite z več sončnimi kolektorji.

solární panely na celé ploše střechy

Izkoristite vse razpoložljive prostore na strehi

 

Kaj lahko pričakujete med namestitvijo

Če so gradbena dela vaš strašilnik, si lahko oddahnete. Računajte na eno stvar, in sicer na vrtanje v steno. Izvrtati boste morali luknje, kjer bo potekala napeljava iz solarnih panelov do domače električne plošče. Med delom priključite vrtalnik na izpušni sistem. Tako se boste izognili prašenju.

Poseben način vgradnje je odvisen od vrste strehe in strešne kritine. Začasno izvlecite običajne strešnike, privijte kavlje v nosilce in postavite strešnike nazaj na njihovo prvotno mesto. Pri skodlastih ali ravnih strehah namenite največjo pozornost zatesnitvi prebojev, ki služijo za pritrditev nosilnih letev solarnih plošč. To storite s strešno tesnilno maso okoli vijakov, ki držijo podporne trakove, in tesnilno gumo.

Namestitevpločevinastih streh je najlažja. Nosilne tirnice pritrdite na prirobnice pločevinaste kritine in se tako izognete neprijetnemu vrtanju.

Namestitev inverterja in njegova priključitev

Vse plošče so povezane s kabli, ki vodijo skozi streho, najpogosteje v utility room, kotlovnico ali klet. Tu je nameščen tudi inverter (pretvornik), in če izberete fotovoltaični sistem z baterijskim skladiščem, so pod inverterjem nameščene tudi baterijske celice.

Pri strehi s strešniki lahko kable napeljete skozi prezračevalni strešnik, pri drugih strehah pa boste morali izvrtati luknjo, skozi katero bodo kabli speljani v hišo. Pri izdelavi teh lukenj bodite zelo previdni, da bodo vodotesne. Kable lahko napeljete tudi vzdolž fasade hiše.

Celoten sistem je nato prek glavnega hišnega stikala povezan z notranjo električno napeljavo.

Če se težava pojavi po namestitvi sončnih kolektorjev, jih je mogoče preprosto začasno razstaviti in po popravilu vrniti na prvotno mesto.

Katere komponente so potrebne za sestavljanje

Za namestitev sončnih kolektorjev ne potrebujete le inverterja za pretvorbo proizvedene električne energije in baterije za shranjevanje energije, temveč tudiza shranjevanje odvečne energije, temveč tudi pritrdilne elemente, strešne nosilce ali nosilce za panele.

Katere fotovoltaične komponente vam bodo koristile:

  • Nosilni profili - uporabljajo se za premagovanje sidrnih točk na nosilni ali podkonstrukciji in kasnejšo povezavo solarnih plošč.
  • Strešni nosilci - rešujejo namestitev na strešno kritino, ki je ni mogoče razstaviti in ustvariti standardizirano odprtino, v katero je mogoče enostavno namestiti druge komponente solarnega sistema.
  • Strešni kavlji - uporabljajo se za namestitev na zloženo strešno kritino, ki se sidrajo v strešno konstrukcijo.
  • Pritrdišča za plošče ali objemke so aluminijasti elementi, ki se uporabljajo za pritrjevanje solarnih plošč na nosilne profile.
  • Sidrni material - zagotavlja kakovostno in trajno povezavo posameznih sestavnih delov fotovoltaike z nosilno konstrukcijo, bodisi s strešnim nosilcem bodisi s strešno kritino.
  • Pritrdilni elementi - matice za nosilce profilov, gumijaste podložke za kombinirane vijake, vijaki za nosilce plošč, T-vijaki.
  • Dodatni sestavni deli - spojke, spoji, zaključki in samolepilni gumijasti trak.

Postavitev fotonapetostnih plošč na ravno streho

Za učinkovito delovanje boste potrebovali posebno podporno konstrukcijo, ki bo v primeru ravne strehe solarno ploščo nagnila pod želenim kotom. Ta je najpogosteje nastavljen med tremi položaji, ki jih uporabljate glede na letni čas. S pravilnim naklonom lahko izkoristite največjo intenzivnost sončne svetlobe.

  • Spomladi in jeseni je najprimernejši kot med 40° in 50°.
  • Vpoletnih mesecih priporočamo, da nastavite naklon na 35°.
  • Pozimi se ne bojte izbrati višjega kota 60°.

solární panely na ploché střeše

Fotovoltaiko lahko namestite tudi na ravne strehe

 

Namestitev na poševno streho

Danes je mogoče fotonapetostne plošče namestiti na skoraj vsako streho. Nagnjena streha ni nobena izjema. Najprej morate vedeti, v katero smer je usmerjena vaša streha. Idealna je streha, obrnjena proti jugu, z največjim naklonom 25-40°.

Pri poševnih strehah upoštevajte zgoraj omenjene ovire v obliki streheoken ali dimnikov, ki lahko zasenčijo območje in zmanjšajo prostor, na katerega lahko namestite plošče.

Sistemi za pritrjevanje se najpogosteje izbirajo glede na vrsto strešne kritine:

  • Za pločevinaste strešne kritine so uporabni nosilci in kombinirani vijaki.
  • Pri glinenih ali betonskih strešnikih se uporablja strešni kavelj.
  • Za strehe iz valovite ali trapezne pločevine uporabite kombinirani vijak s tesnilno podložko.

fotovoltaika pro šikmou střechu

Nagnjena streha? Tudi nanjo lahko namestite sončne celice

 

Sončne plošče na pločevinasti strehi - na kaj je treba biti pozoren?

Fotovoltaiko na pločevinasto streho namestite podobno kot na streho iz strešnikov ali skrilavca. Razlika je v pritrditvi tračnic. Medtem ko je bil v preteklosti podaljšek pritrjen na spodnjo strešno konstrukcijo, je danes pritrjen nana trapezno pločevino ali strešnik z vijaki v tanko pločevino. Na trgu so tudi novejši sistemi, pri katerih so moduli in podaljški že združeni.

Ne pozabite, da so kovinske strehe zelo lahke. Najmanjša debelina pločevine mora zato znašati 0,75 mm. Povečana protikorozijska zaščita ne sme manjkati.

Fotovoltaika in streha eternit

Namestitev sončnih kolektorjev na streho iz eternita je seveda mogoča, vendar ni priporočljiva. Kritina iz eternita je zelo krhka in lahko med nameščanjem fotovoltaike poči. Konstrukcijo in panele je treba montirati s ploščadi, kar celoten postopek zelo otežuje. Tudi zato lahko naletite na številna podjetja, ki bodo od takšnega dela odstopila. Vendar pa skoraj vedno obstaja druga rešitev. Namesto na streho lahko panele namestite na garažo, skedenj ali celo gazebo.

Zagotovite si samozadostnost in prihranite denar

Fotovoltaika je naložba v prihodnost. Zmanjšuje stroške energije in prispeva k varovanju okolja. Pravzaprav celo ščiti vašo streho pred neposredno izpostavljenostjo vremenskim in drugim vplivom, tako da strešna kritina zdrži dlje. Čeprav so začetni stroški njihove namestitve morda višji, na dolgi rok prinašajo znatne prihranke.

Bodite pripravljeni na namestitev solarnih panelov. Pri kakovostnem proizvajalcu si zagotovite potrebne sestavne dele. Na voljo imamo vse, kar potrebujete, od pritrdilnih elementov do strešnih prebojev in montažnih profilov. Vsi izdelki so odporni proti koroziji in so češki izdelki iz Moravske. Boljšega razmerja med ceno, zmogljivostjo in vzdržljivostjo ne boste našli.

Ustvarjeno27. 07. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke