.   Spoštovane stranke, trgovina in e-trgovina bosta 24.01.24 ZAPRTA!

Namestitev žlebov sami: vse, kar morate vedeti

Montáž okapů svépomocí

<![endif]-->

Namestitev sistema žlebov ni več samo v rokah strokovnjakov. Če veste, kako to storiti, jo lahko opravite sami. Zdaj vam ponujamo informacije, nasvete in napotke, s katerimi bo namestitev enostavna. Nekateri sistemi za žlebove se z razlogom imenujejo modularni.


Spoznajte sisteme žlebov

Za izdelavo sistemov žlebov se uporabljajo številni materiali in vsak ima svoje prednosti in slabosti. Pri Strefa.cz imamo na zalogi sisteme žlebov iz teh materialov in od teh proizvajalcev:

Kar zadeva materiale, ki jih dobavljamo, zahteva cink pogosto vzdrževanje in je najbolj izpostavljen koroziji. barvani cink ima daljšo življenjsko dobo, vendar je treba z njim ravnati zelo previdno, da se barva ne obriše. Med najbolj priljubljenimi so sistemi žlebov iz aluminija in plastike, ki ne potrebujejo vzdrževanja, so zelo trpežni in lahki. Poleg tega je sistem plastičnih žlebov najcenejša možnost.

Kot je razvidno iz imena, gre za celoten sistem, sestavljen iz več delov, ki jih bomo zdaj našteli:

Če želite dva kotla ali dva kolena združiti v enega, lahko sistem za odkape dopolnite tudi z odcepom za padajočo cev. ali zbiralnik deževnice (pocinkan, aluminijast, plastičen).

Aluminijasti sistem PREFA je mogoče razširiti z dovodom za kanalizacijo, sistem plastičnih žlebov pa z lovilcem listja z vratci.

Lapač listí s dvířky

Preden začnete kupovati komponente

Ko ste izbrali material, morate izbrati pravo velikost žlebov. To pomeni ustrezen premer žlebov in odtoka, pri čemer se morajo ujemati tudi drugi deli sistema. Velikost žlebov temelji na površini strehe in tabelah proizvajalcev. Preberite članek Kako izbrati pravo velikost žlebov in izvedeli boste vse, kar morate vedeti.

Še ena stvar, ki jo morate vedeti pred nakupom posameznih sestavnih delov sistema žlebov, je njihovo število (odtoki, kljuke itd.) in dolžina (žlebovi). Za to so potrebne natančne meritve, dobro načrtovanje in tudi poznavanje pomembnih načel. Tukaj so:

  • Na 10 m žleba je en vodnik.
  • Razmik med kavlji je 80-120 cm, pri plastičnih pa 40-50 cm.
  • Objemni nosilci (tulci) so premaknjeni v razmiku 1,5-2 m.
  • Kljuka ne sme biti na priključni točki korita.
  • Kljuke pa morajo biti od obeh robov kotla oddaljene približno 15 cm.

Zadnja stvar, ki jo morate upoštevati pred nakupom, je dejstvo, da mora biti celoten sistem žlebov izdelan iz istega materiala in po možnosti od istega proizvajalca, da se vse skupaj pravilno ujema.

Značky okapů

 

Namestitev žlebov - navodila

Sestava celotnega sistema je razdeljena na posamezne dele in se razlikuje glede na material. Montažo plastičnih žlebov smo že obravnavali v članku "Navodila za montažo sistema plastičnih žlebov BRYZA".Naslednji odstavki se nanašajo na vgradnjo pocinkanih žlebov, vendar so nekateri koraki enaki za vse materiale. Pri montaži pocinkanih in aluminijastih žlebov na primer skoraj ni razlik.

Plastika v primerjavi s cinkom in aluminijem

Preden se lotimo dejanske namestitve žlebov, vam na kratko predstavljamo, kako se med seboj razlikujejo glede na materiale:

  • Vrste in namestitev kavljev so enake za vse sisteme, razlika je le v dolžini kavljev.
  • Čelne strani žlebov so v aluminiju zložene, v plastiki so pritrjene, v cinku pa so zložene(čelne strani brez gume) ali samo pritrjene(čelne strani z gumo).
  • Največja razlika je v ogrevalnem kotlu in njegovi namestitvi. Pri cinku in aluminiju je kotel nameščen neposredno na žleb, v žleb pa je treba narediti luknjo. Pri plastiki deluje kotel kot spojka, zato žleb z obeh strani samo potisnete v kotel.
  • Pri povezovanju žlebov se cink in aluminij kovičita in lepita, pri vgradnji žlebov KJG pa se lahko uporabi gumijasta spojka. Plastični žlebovi imajo lastne spojke.
  • Zadnja razlika je v namestitvi vodnikov. V nasprotju s cinkom in aluminijem plastični žlebovi nimajo grla, zato je potrebna spojka za žlebove.

Preidimo k navodilom za namestitev pocinkanih in aluminijastih žlebov.

Namestitev kljuk za žlebove

Ne glede na material se vedno začne z dodajanjem kavljev. Sama namestitev ni zahtevna, vendar morate pred začetkom poznati potreben naklon žlebov. Vse o tej temi in še veliko več je na voljo v članku Kako namestiti kljuke za žlebove.

Previs strehe je pomemben dejavnik pri postavitvi ostrešja in s tem kljuk. To bistveno vpliva na funkcionalnost celotnega sistema žlebov. Zato najprej preberite članek Kako izbrati pravi previs strehe za žlebove.

Priprava in namestitev žlebov

Najprej je treba namestiti glave korita. Pri pocinkanih žlebovih lahko kupite gumijasto čelo žleba, ki ga pritrdite tako, da rahlo potrkate z gumijasto ali leseno palico. Druge čelne strani žlebov je treba zložiti.

Naš nasvet: Ponujamo gumijaste fronte za korita z dimenzijami Ø 100 mm, Ø 125 mm in Ø 150 mm.

Naslednji korak je po potrebi skrajšanje korita. Za to uporabite le škarje za pločevino ali žago za kovino. Če boste uporabili fleksibilne škarje, boste poškodovali material in povzročili korozijo.

Naslednji korak je izrezati ovalno odtočno luknjo, kjer je priključen kotel za odtoke.

Naš nasvet: škarje za oblikovanje so kot nalašč za izrezovanje zaobljenih oblik.

Namestitev kotla na ostrešje

Pocinkani kotli imajo vpenjalni sistem FEDER, ki omogoča enostavno pritrditev brez orodja. Podrobna navodila za namestitev, vključno z izrezovanjem luknje v koritu, so na voljo v tem članku. Postopek iz članka lahko uporabite tudi za aluminijaste kotle.

Urejanje korita

Pritrditev korit se izvede glede na vrsto kavljev, in sicer z upogibanjem nalovilnih jezičkov nad kavlji (robovi korita) ali z zaskočitvijo korita v kavlje. Pri kljukah s sistemom zaklepanja (kljuke za sistem plastičnih žlebov) se žleb m), se žleb potisne na kljun na zunanjem robu kavlja in nato zaskoči na zadnji strani.

Sprednji rob žlebov mora biti nižji od zadnjega roba, da se v primeru prelivanja voda iz žlebov ne preliva na fasado. Ta naklon se ureja s samimi kljukami, vendar se po namestitvi žlebov prepričajte, da je temu tako.

Za povezovanje delov korita s cinkom se uporabljajo posebne spojke, aluminijasta korita je treba lepiti in kovičiti. Za podrobnosti glejte članek Spajanje žlebov.

Vogali žlebov se vgrajujejo na enak način kot ravni žlebovi iz istega materiala (in v skladu s priporočili proizvajalca).

 

Roh okapu

 

Namestitev odtočnih cevi

Pocinkane in aluminijaste vertikalne odtočne cevi se vstavijo le druga v drugo. Imajo grlo, zato spojev ni treba reševati s spojko, kot to velja za plastične žlebove.

Po potrebi lahko zbiralnik deževnice namestite med običajne padavinske cevi na enak preprost način - tako, da jih vstavite eno v drugo.

Odtočne cevi so v največ 2 m razmiku pritrjene z ustreznimi tulci (tulci za pocinkane žlebove in tulci za aluminijaste žlebove) s pomočjo čepov in trna v steno hiše.

Naš nasvet: Oglejte si videoposnetek in si oglejte vse zgornje točke v praksi.

Geiger: montaža je enostavna

Strešni lovilec kapljic je nameščen med odtočno cevjo in odtokom z oznako KG ali HT.

Žlebovi za pocinkane žlebove in žlebovi za aluminijaste žlebove imajo stranski ali spodnji odtok v kanalizacijo, odtočna odprtina pa je na voljo v dveh premerih: 110 in 125 mm. Paket vedno vključuje redukcijske obroče 75/80, 90, 100, 110, 125. Te geigerje je mogoče uporabiti tudi za plastični sistem.

Žlebovi za plastične žlebove imajo spodnji odtok, odprtina za odtok pa je univerzalne velikosti 110. Če želite priključiti odtočno odprtino druge velikosti, vam ponujamo redukcije 110/100, 110/90 in 110/63.

Namestitev je enaka za vse vrste geigerjevih merilnikov. Konec vodnika se vstavi v geiger, izhod pa v kanalizacijo.

 

Če potrebujete nasvet o izbiri ustreznega sistema žlebov ali njegovi namestitvi, se obrnite na nas.

Želim se posvetovati

 

Ustvarjeno4. 01. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke