Navodila za vgradnjo - Pocinkani žlebovi BRYZA

Okapový pozinkovaný systém BRYZA

<![endif]-->

Samo streha ne bo tako dobro zaščitila hiše, kot če ima partnerja - kakovosten sistem žlebov. Takšnega, ki je odporen na vremenske razmere, močan in vzdržljiv. In prav to je značilnost pocinkanih žlebov BRYZA:

  • dolga življenjska doba,
  • odpornost na vremenske vplive,
  • dvoslojni premaz za zaščito pred praskami,
  • obstojnost barv, ki je potrjena z laboratorijskimi testi,
  • izjemno globokim koritom, zato vam ni treba skrbeti za močno deževje.

Kupite jih lahko tudi v štirih barvah. Izberite, ali vam je ljubša tradicionalna rjava ali črna barva ali nevtralni odtenki antracita. Če iščete popolno kombinacijo h klasični rdeči strehi, poskusite z opečnato rdečim sistemom žlebov.

Namestitev pocinkanih žlebov BRYZA ni težka ali zahtevna, z ustreznim orodjem jo lahko opravi vsak spreten domači mojster.

Kaj morate vedeti pred vgradnjo pocinkanih žlebov BRYZA

Vaše delo se začne z izbiro posameznih sestavnih delov. Poznati morate pravilne dimenzije in količino ter po potrebi tudi dolžino. To zahteva dobro načrtovanje, natančne meritve in tudi poznavanje pomembnih načel:

  • Na 10 m žleba je en vodnik.
  • Kljuke so razporejene v razmiku približno 60 cm.
  • Kljuka ne sme biti na priključni točki korita.
  • Kljuke pa morajo biti od obeh robov kotla oddaljene približno 15 cm.
  • Med posameznimi deli žlebov je treba pustiti 3-5 mm vrzeli za raztezanje.
  • Objemni nosilci (tulci) so premaknjeni v razmiku 1,5-2 m.

Izberite pravo velikost žlebov

Pred izbiro sistema žlebov izračunajte dejansko površino strehe. Pri tem vam bo pomagala naslednja formula: ERS = (A+B/2) × C. Tako boste lažje izračunali, kakšno velikost žlebov potrebujete za svojo hišo. Premajhna velikost je lahko vzrok za prelivanje deževnice. medtem ko bo prevelika po nepotrebnem dražja.

Výpočet efektivní plochy střechy v grafickém znázornění.

Navodila za izračun dejanske površine strehe za izbiro pravilne velikosti žlebov.

 

A - vodoravna razdalja od vogala do grebena strehe (m)
B - višina strehe (m)
C - dolžina strehe (m)

 

Lokacija vodnika

Korito ø 125 mm
z vodilom 90 mm
Korito ø 150 mm
s 100 mm vtokom
Svod umístěný na středu vodi do sredine

180 m²

90 m²

Svod umístěný na středupovodec na koncu

370 m²

180 m²

 

Če potrebujete več informacij o dimenzijah žlebov, preberite članek, v kateremobravnavamo pravilno izbiro velikosti žlebov in merjenje razvite širine.

Kljuke za žlebove in kako jih najti

Ravne, zvite ali nagubane. Nekateri trgovci jih imenujejo tudi drugače. Zato je še posebej pomembno, da se natančno seznanite z različnimi vrstami, velikostmi in načini vgradnje.

  • Klasični ali ravni kavlji - nameščeni pod strešno kritino (na vrhu špirovcev). Za doseganje želenega naklona je treba kljuke upogniti.
  • Preveliki kavlji za žlebove - na špirovce jih pritrdite s strani, in če jih lahko postavite na zahtevano višino, vam jih ni treba upogibati.
  • Kljuke na sprednji strani ali na koritu - nameščene na korce in špirovce. Ni vam jih treba upogibati, saj lahko te kljuke enostavno namestite na zahtevano višino.

Ko boste poznali različne vrste kljuk za žlebove, boste lahko izbrali prave za svoj projekt.

Kaj je treba pripraviti za vgradnjo sistema žlebov BRYZA

Ne potrebujete posebnih orodij, saj so povsem zadostna:

Navodila za sestavljanje po korakih

Pocinkani sistem BRYZA je mogoče namestiti praktično kadar koli, vendar je zaradi lažjega in varnejšega dela bolje, če je zunanja temperatura nad 0 °C.

KORAK 1: Postavitev kavljev

Pred pritrditvijo kavljev morate poznati pravilen naklon korita, ki mora biti vsaj 2 mm na 1 m proti kotlu.

Znázornění správného spádu žlabu.

Vedno upoštevajte pravilen naklon žlebov.

 

Najlažje je namestiti prvi in zadnji kavelj ter napenjati vrvico med njima.

Če želite namestiti ravne kljuke, jih namestite 10 cm od roba strehe in jih pritrdite neposredno na letve. Sledite črti, ki jo je začrtala vrvica, vendar povečajte razmik med posameznimi kljukami za žlebove na 60 cm.

Instalace rovných okapových háků.

Namestitev ravnih kavljev na rob strehe.

 

Upoštevajte, da mora biti zgornji rob obrobe ostrešja spuščen pod razširitev območja naklona strehe, streha pa mora segati do ene tretjine premera ostrešja. Višinska razlika med podaljškom strehe in robom ostrešja mora biti 0-2 cm. To se izmeri tako, da se pritrdi letva, ki predstavlja podaljšek strehe. Za boljšo predstavo si oglejte grafični prikaz teh mer na naslednji sliki.

Znázornění přesahu střechy.

Razmislite o pravilnem strešnem previsu, ki naj bi znašal do ene tretjine premera ostrešja.

 

Če boste pritrdili običajne kavlje, jih namestite na razdalji največ 1 m (slika 1). Prepričajte se, da so kavlji vsaj 2 cm oddaljeni od roba špirovca (slika 2). To bo omogočilo prosto prezračevanje dvojne strehe. Pri upogibanju kljuk upoštevajte, da mora biti sprednji rob žleba nižji od zadnjega roba, da voda ne bo uhajala na fasado.

Instalace klasických háků ve vzdálenosti 1 metr

Pri nameščanju običajnih kavljev upoštevajte, da je razdalja med njimi največ 1 meter.

Vzdálenost háků od okrajů krokve 2 cm.

Kljuke morajo biti vsaj 2 cm oddaljene od špirovcev.

Ne pozabite na primerno razdaljo od vogala hiše, če boste namestili tudi vogale za ostrešje.

KORAK 2: Namestitev žlebov in kotla

Ko so kavlji pritrjeni, vanje namestite korita. Med posameznimi kosi je treba pustiti 3-5 mm vrzeli, da se omogoči delno raztezanje spoja. Nato označite mesto vpenjanja na najnižji točki (slika 1). Za priključitev vodnika uporabite kotel, katerega obris je zarisan na površini korita (slika 2). Zadostuje tudi navaden svinčnik.

Označení nejnižšího bodu svodu.

Označite mesto vodnika na najnižji točki.

Obkreslení povrchu žlabu tužkou.

Na površino korita preprosto s svinčnikom narišite kotliček.

S škarjami za rezanje pločevine izrežite luknjo za odtok, pri čemer upoštevajte, da mora biti premer luknjetreba zmanjšati za približno 2,5 cm glede na predhodno označen rob kotlička (slika 1). 1). Nikoli ne uporabljajte kotnega brusilnika, da ne poškodujete materiala. Ne pozabite obdelati rezalnega roba (slika 2). Uporabite plastično ali gumijasto kladivo, da ne poškodujete prevleke korita. Slika 1 Slika 2

Vystřihnutí otvoru pomocí nůžek na plech.

S škarjami za pločevino izrežite luknjo za odtok.

Zaoblení hran pomocí plastového kladívka.

Robove zaokrožite s kladivom ali gumijasto palico.

Zdaj lahko preidete na dejansko namestitev kotla, ki je pritrjen s štirimi montažnimi elementi. Ti se imenujejo lopatice in jih je treba upogniti globoko v ostrešje.

Ohnutí listů do lemu okapu.

Liste upognite globoko v ostrešje.

 

Stike žlebov morate še vedno zavarovati s spojko. Po namestitvi spojke na zadnji rob povezanih žlebov je treba spoj s tesnilom zategniti in pritisniti od spodaj. Šele ko je spojka stisnjena, jo je mogoče zaskočiti na sprednji rolo in jo z upogibanjem listov pritrditi na mesto.

Postup pro zajištění spojů žlabu.

Priključek žlebov zavarujte s spojko in ga ustrezno zategnite.

 

KORAK 3: Zaključite žlebove

Da bi preprečili uhajanje vode iz žlebov na koncu, jih je treba zasloniti ali speljati žlebove okoli hiše.

Tako imenovane glave, ki so na pocinkanih žlebovih BRYZA opremljene z gumijastim pokrovom, se uporabljajo za pokrivanjem tesnila, tako da jih samo potisnete na žleb in guma se trdno prilepi na sam žleb.

Če so žlebovi speljani okoli hiše, boste potrebovali vogale. Med vogalom in ravnim žlebom pustite 5 mm vrzeli, da zagotovite pravilno dilatacijo sistema. Ne pozabite zavarovati spojev s spojko. Kljuke za žlebove ne smejo biti oddaljene več kot 15 cm od sredine stika žlebov.

Instalace okapových rohů a zajištění spojkami.

Vogale morate zavarovati tudi s spojkami.

 

KORAK 4: Namestitev vodnikov

Vodniki so s sponkami pritrjeni na fasado ali drugo konstrukcijo. V steno izvrtajte luknje in vstavite zatiče. V pomoč je lahko uporaba stabilizacijskega pokrova. V zatič vstavite vijak in privijte zadnjo stran objemke na objemko (slika 1). Vzemite vpenjalni ključ in poravnajte tuljavo (slika 2).

Postup pro instalaci zadní objímky.

Privijte na hrbtno stran tulca.

Upevnění zadní objímky pomocí upínacího klíče.

S pomočjo vpenjalnega ključa zategnite tuljavo.

Ko privijte zadnji del vpenjalne tuljave, pritrdite vodilo in potisnite sprednji del. Nato vse skupaj dobro privijte. Vpenjalne tulce je treba namestiti vsaj na vsakih 2 m.

Objímky svodu od značky BRYZA.

Sponke za povodec iz podjetja BRYZA.

 

Padajoča cev nima običajnega grla, temveč ima na dnu spremenjen konec, tako da se cevi lahko vstavita druga v drugo. V primeru cevi z odrezanim koncem uporabite dovodno spojko.

Svodové roury a návod k jejich zasunutí.

Zaradi spremenjenega konca je mogoče cevi potisniti eno v drugo.

 

Če se odločite za zbiranje deževnice, med odtočne cevi na primernem mestu namestite odtočni kanal.

Priključitev kotla na cevovod je preprosta, saj kotel samo priključite na cevovod. V primeru večjega strešnega previsa boste morali uporabiti koleno. Bodite previdni pri strehah z res velikimi previsi, tam boste morali med kolena namestiti distančnik potrebne dolžine.

Napojení kotlíku na svod pomocí kolena.

Priključitev kotla na izhod s pomočjo kolena.

 

KORAK 5: Konec vodenja

Zakonodaja od nas zahteva, da upravljamo s padavinsko vodo. Vendar je najprimernejša rešitev zajemanje deževnice neposredno na zemljišču. Vendar lahko deževnico odvajate tudi v ločeno padavinsko kanalizacijo, ki ni zaključena s centralno čistilno napravo.

V prvem primeru namestite izpustno koleno na konec padajoče cevi 5 cm nad površino tal.

Instalace výtokového kolena BRYZA.

Izpustno koleno mora biti 5 cm od tal.

 

Če želite odvajati vodo na daljši razdalji, v zadrževalni bazen ali zbiralnik deževnice.preberite naš članek Kako podaljšati odtok za odvajanje vode stran od hiše. V teh primerih vam bo geiger iz sistema odtočnih žlebov BRYZA prišel še kako prav. Njegova namestitev je preprosta: namestite ga med odtočni žleb in odtočno cev z oznako KG ali HT tako, da konec odtočnega žleba vstavite v geiger, izhod geigerja pa v odtočno cev.

Oglejte si sestavo v praksi

Za boljšo predstavo o sestavljanju si oglejte videoposnetek z ilustracijo. Videli boste, da lahko žlebove BRYZA namestite brez težav.

Ustvarjeno6. 11. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke