Okrasni in zadrževalni ribnik: kako to storiti?

Zahradní jezírko

<![endif]-->

Okrasni ribnik bo polepšal vaš vrt, presihajoči ribnik pa bo zadržal prepotrebno vodo. Če ne veste, kako zgraditi ribnik, vam ponujamo postopek po korakih in nekaj dodatnih nasvetov.


Na kaj je treba pomisliti pri načrtovanju ribnika na vrtu

Najprej se odločite za lokacijo ribnika. Obstaja nekaj osnovnih pravil, ki jih morate upoštevati:

  • Pomembna je zadostna količina sonca, približno 8 ur na dan.
  • Upoštevajte oddaljenost od listnatih dreves. Odpadlo listje razpade in poveča proizvodnjo alg, ki ribnik obarvajo zeleno.
  • Pazite na cevi in kable, ki bi se lahko pri kopanju luknje poškodovali.
  • Ribnik mora biti raven, sicer boste imeli težave z zakrivanjem višjega brega .

Pred postavitvijo okrasnega ribnika je treba upoštevati še dve stvari, in sicer njegovo velikost in globino.

Če nameravate urediti le majhen vrtni ribnik, morate vedeti, da je za vzdrževanje biološkega ravnovesja potrebnih najmanj 5 m² vode. Večji kot je, lažje bo narava uravnotežila prave pogoje in ohranila delujoč ekosistem.

Glede globine priporočamo načrtovanje različnih območij, saj vsaka rastlina potrebuje drugačno globino sajenja. Na primer:

  • močvirje do 10 cm
  • plitva voda 20-40 cm
  • globoka voda 60-150 cm

Prehod med območji mora biti postopen, z največjo razliko 25 cm, da gramoz ali pesek na dnu ne zdrsne navzdol. Najgloblja mesta lahko segajo do 1,5 m, kar bo vsaj delno preprečilo zamrznitev vode.

Zadnja stvar, ki jo je treba upoštevati pri načrtovanju, je možnost vzdrževanja ribnika na njegovi največji globini. Pri globini 1,5 metra vam bo dobesedno tekel v čevlje, zato je priporočljivo, da na tej točki zgradite pomol.

Zahradní jezírko se sezením

 

Naravni ribnik na vrtu korak za korakom

Načrte imamo, zdaj jih moramo uresničiti. Poglejmo, kako z lastno pomočjo izdelati vrtni ribnik.

Označite obris

Ni nujno, da je naravni ribnik pravilen; ne bojte se ga oblikovati glede na lokacijo ali obliko vašega vrta. Za označevanje linij uporabite vse žebljičke, okoli katerih napnete vrvico.

Izkoplji luknjo

V roke vzemitelopato in začnite kopati. Če gre za večji ribnik, lahko najamete kopača, vendar boste morali še vedno ročno opraviti zadnje dele. Kopajte od zunaj, oblikujte različne globine in ustvarite 15 cm globok jarek ob robu ribnika, tako imenovani kapilarni čep.

V najglobljem delu izkopljite luknjo za sesalno košaro črpalke, da boste lahko ribnik v nujnih primerih zlahka izpraznili.

Poravnajte in očistite

Čez ribnik postavite nivelirno palico, nanjo pa vodilo in po potrebi poravnajte rob. Postopek ponovite na več mestih. Tudi območja morajo biti izravnana, da sadilniki ali posebne vrečke ne zdrsnejo. Odstranite kamenje in korenine, dno prekrijte z debelejšo plastjo peska (približno 10 cm) in ga zadimite.

Položite tkanino in folijo

Da bi preprečili raztrganje obloge ribnika, jamo najprej obložite z netkano tkanino. Le nanjo razporedite oblogo s čim manj pregibi in ne pozabite, da se robovi prekrivajo za vsaj 50 cm. Za določitev potrebne velikosti folije temeljito izmerite jamo s pomočjo merilnega traku, ki bo ponovil plastenje, in dodajte 60 cm.

Prekrivajočo se folijo razporedite v kapilarno kapico, preostanek pa prekrijte z zemljo. O estetskem vidiku robov in okolice ribnika bomo govorili proti koncu članka, zdaj pa nadaljujemo s praktičnimi koraki.

Dokončajte spletno stran

Dno prekrijte s tanko plastjo peska ali drobnega gramoza in najgloblji del napolnite z vodo, da se folija usede. Pred sajenjem pustite klorirano vodo stati en teden. Betonski ribnik z lastnimi rokami: postopek je zelo podoben.

Zemlja na vrtu ni vedno primerna za umetni ribnik. Lahko je preveč kamnita ali peščena ali pa preprosto ne drži oblike in se sesede. Takrat obstaja samo ena rešitev: po izkopu in oblikovanju posameznih območij jamo zabetonirajte. Nato površino obdelajte s temeljnim premazom ter položite geotekstil in oblogo za ribnik, kot v prejšnjem postopku.

Stavba zahradního jezírka

 

Polepšajte svoj majhen ribnik na vrtu

Že veste, kako narediti ribnik, zdaj ga morate le še estetsko oblikovati, da se bo odlično podal na vaš okrasni vrt... Ta korak lahko razdelimo na dva dela:

  • sajenje rastlin,
  • obale in neposredne okolice.

Za sajenje priporočamo na primer primule, ostrice, vodne lilije ali irise, vendar pazite na zahtevano globino za rastlino. Glede na vrsto območja uporabite sadilne košare, vreče ali posebne lonce, ki jih pritrdite s kavlji ali kamni. Ko končate s sajenjem, lahko ribnik popolnoma napolnite z vodo.

Kapilarno kapico prekrijte s skalami in previsnimi rastlinami. Kamni so najbolj priljubljena izbira za okolico ribnika, saj se popolnoma ujemajo z naravnim materialom. Čeprav je jama obložena z oblogo, celota daje vtis kamnitega vrtnega ribnika.

 

Kako zgraditi ribnik s slapom

Za začetek je slap primernejši za večje ribnike (40 m2 in več), saj vodne rastline potrebujejo območje počitka. Postopek za gradnjo ribnika bo enak, vendar boste za izdelavo slapa potrebovali več:

To najlažje storite tako, da ob ribniku izkopljete črpalno jamo. Na črpalko priključite sesalno cev , jo položite v ribnik in jo previdno prekrijte z večjimi ploščatimi kamni. V najvišjega od njih izvrtajte luknjo in skozi njo napeljite vrtno cev.

Jezírko s vodopádem

Ribnik za deževnico

Če želite varčevati s pitno vodo, lahko ribnik napolnite z deževnico. Še posebej, če na vrtu že imate posodo za zbiranje deževnice. Na izhod sodčka preprosto priključite cev, ki bo vodila do ribnika. Lahko pa uporabite tudi zbiralnik deževnice, ki ga namestite na izhod in priključite na katero koli standardno 25 mm (1") vrtno cev.

Kako skrbeti za okrasni ribnik

V dovolj velikem ribniku bo narava navadno poskrbela za pravilno delovanje, vendar ne škodi, če ji občasno pomagamo. Zato imejte pri roki kemikalije za ribnik, morda pa boste potrebovali tudi druge pripomočke. Ker gojite vodne rastline, vam tudi vrtnega orodja ne sme zmanjkati.

Ribnik zadržuje vodo na vrtu

Vse večja suša poudarja pomen zadrževanja vode v naravi. Zato lahko na vrtu zgradite ribnik, ki bo zajemal deževnico in jo postopoma spuščal v tla. Pravila za izdelavo tega rezervoarja so:

  • Postavite ga na najnižji del vrta, da bo voda lahko tekla sama.
  • Dno obložite z geotekstilom, na vrh položite gramoz in še en sloj tkanine.
  • Kot zadnji sloj dodajte rastlinski substrat s humusom.

Retenční jezírko

Naredite poceni vrtni ribnik

Cena samogradnje vrtnega ribnika je odvisna predvsem od uporabljenega materiala. Pri Strefa.cz vam ni treba skrbeti za pretirane zneske. Izberite kakovostne surovine in se lotite dela.

 

 

Ustvarjeno14. 06. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke