.   Spoštovane stranke, trgovina in e-trgovina bosta 24.01.24 ZAPRTA!

Primerjava žlebov glede na material: So boljši plastični ali kovinski žlebovi?

Rozdíl mezi plastovými a kovovými žlaby

<![endif]-->
 

Vsak material ima svoje prednosti in slabosti. To je odvisno predvsem od vaših pričakovanj, proračuna in - verjeli ali ne - od vaše geografske lege. Zdaj si podrobneje in z različnih vidikov oglejmo značilnosti plastičnih in kovinskih žlebov, da boste vedeli, katere žlebove kje izbrati.

Iz katerih materialov so izdelani žlebovi?

Glede na material obstaja več sistemov žlebov . Pri Strefa.cz imamo na zalogi naslednje vrste žlebov:

Material žlebov Producent
plastika BRYZA
posink KJG
obarvan cink KJG
aluminij PREFA

 

Na trgu so na voljo žlebovi iz bakra, titan cinka ali jekla.

 
 

Plastični žlebovi so se izkazali, vendar ne sodijo na gore

Plastični žlebovi so najcenejša možnost in zaradi sodobne proizvodne tehnologije pogumno tekmujejo s kovinskimi.

Brez ureznin, prask in umazanije

Visoko odporen PVC zagotavlja, da so žlebovi odporni na udarce in praske (npr. od drevesnih vej). Poleg tega je material v masi obarvan, tako da morebitne praske niso vidne in, kar je najpomembneje, ne pomenijo izgube lastnosti žlebov.

Plastični žlebovi so popolnoma odporni proti koroziji. Ni jih treba prebarvati, temveč le redno čistiti in skrbeti zanje. Poleg tega ima PVC najnižji koeficient hrapavosti (0,007 mm), zato so plastični žlebovi izjemno gladki. V praksi to pomeni, da voda skozi njih teče enostavno in hitro, kar preprečuje nabiranje umazanije.

Enobarvno, lahko in enostavno za namestitev

V nasprotju s splošnim prepričanjem kakovostni plastični žlebovi ne izgubijo svoje barve. Proizvajalec BRYZA je na primer potrdil obstojnost barve svojih izdelkov z laboratorijskimi testi in testi staranja, opravljenimi v skladu z zahtevami standardov PN-EN 607:2005, PN-EN 1462:2005 in PN-EN 12200-1:2002.

Plastični sistemi žlebov so lahki in enostavni za namestitev. Ne zahtevajo uporabe specializiranega orodja, elementi se med seboj prilegajo kot komplet, namestitev pa lahko opravite sami. V plastičnih žlebovih ni treba izrezati luknje za kotel, saj deluje enako kot priključek za žlebove.

V enem od naših drugih člankov si lahko ogledate, kako enostavno je sistem BRYZA namestiti sami.

Dolga življenjska doba zunaj gora

Obstaja le ena manjša pomanjkljivost. Sneg, led in zmrzal niso primerni za plastične žlebove. Dobra novica je, da sta deformacija in razpokanost nevarna le pri dolgotrajnih ...kar je v naših razmerah omejeno predvsem na gorska območja. V drugih krajih je življenjska doba plastičnih žlebov približno 50 let.

Prednosti prevladujejo

Ko povzamemo prednosti plastičnih žlebov, ugotovimo:

  • odpornost na udarce,
  • praske in korozijo,
  • zelo gladka površina,
  • obstojnost barv,
  • enostavna namestitev,
  • dolga življenjska doba.

Edinapomanjkljivost je, da velike količine snega in dolgotrajne temperature pod ničlo skrajšajo njihovo življenjsko dobo.

 

Pri kovinskih žlebovih je to odvisno od posebnega materiala.

S plastiko smo končali, začeli bomo tukaj:

Vrsta žlebov Največja vzdržljivost
sistem aluminijastih žlebov 80 let
sistem pocinkanih žlebov 50 let

 

Aluminijasti in pocinkani žlebovi imajo največji koeficient hrapavosti, zato se v njih najhitreje nabira umazanija. Vendar lahko to preprečite z uporabo zaščitnih elementov.

V vsakem primeru so premazani ali pobarvani žlebovi boljši zaradi lažjega vzdrževanja. Na primer, barvani pocinkani žlebovi so na obeh straneh premazani s poliuretanom debeline približno 25 mikrometrov in nato lakirani, da dosežejo potrebno trdoto. Zaradi te zaščite je sistem enostaven za vzdrževanje in ima daljšo življenjsko dobo.

Po drugi strani pa je treba biti pri montaži zelo previden, saj obstaja nevarnost poškodb zaključnega sloja. V tem primeru bi prišlo do korozije, življenjska doba pa bi se znatno skrajšala. Iz istega razloga tako obdelani žlebovi niso priporočljivi za stavbe, ki stojijo med drevesi, katerih veje lahko povzročijo praske na površini.

Žlebovi z ali brez vzdrževanja

Pocinkani žlebovi so dovzetni za korozijo, zato jih je treba redno pregledovati. Prevlečeni žlebovi pa zahtevajo pregled zaradi morebitnih prask. V tem primeru je treba poškodovana mesta prebarvati z barvo za popravilo. Med kovinskimi žlebovi, ki jih ponujamo, so aluminijasti žlebovi edini, ki ne rjavijo in ne potrebujejo vzdrževanja.

Barvna obstojnost cinka v premazu PE je do 20 let. Pri aluminiju je bila površinska obdelava spremenjena na P10, kar je metoda Coil-Coating, ki jo dopolnjuje kakovost laka PVDF. S tem se doseže obstojnost laka do 40 let.

Zahtevnejša montaža

Kovinske žlebove je težje namestiti. Pri žlebovih brez gume so za vgradnjo potrebna tudi posebna orodja za žlebljenje. Brez uporabe žlebne spojke so potrebne zakovice in vodovodna tesnilna masa. Pri vgradnji škatle za žlebove je treba v žlebove izrezati luknjo. Poleg tega se lahko, kot je bilo omenjeno zgoraj, površina zaradi neprevidne vgradnje močno poškoduje.

Primerjava materialov za kovinske žlebove

V nadaljevanju so navedena dejstva:

  • Cink je na Češkem najbolj razširjen, vendar je tudi najbolj izpostavljen koroziji.
  • Barvani cink ima daljšo življenjsko dobo, vendar je treba z njim ravnati zelo previdno, da se barva ne odrgne.
  • Aluminijasti sistemi žlebov ne potrebujejo vzdrževanja, so zelo trpežni in lahki.
 

Kateri material za žlebove je najcenejši?

Najboljša stvar na koncu - primerjava cen. Kot primer primerjamo sisteme žlebov BRYZA (plastika), KJG (cink) in PREFA (aluminij), vse v temno rjavi barvi.

"Kupili" smo pri vsakem proizvajalcu:

  • 12 kosov kavljev ø 125
  • 6 m korito ø 125
  • spajanje korita ø 125
  • 2 stranici ø 125
  • kotel ø 125/100
  • 3 kolena ø 100 (2 za približevanje kanala k fasadi stavbe in eno za izhod iz kanala)
  • 6 m svinčene cevi ø 100
  • 3 tulci in trije trni za pritrditev

Nakupna cena:

Plastični sistem
BRYZA 125/90
Pocinkan sistem
KJG 125/100
Sistem iz aluminija
PREFA 125/100
3476 Kč 7 375 CZK 8 229 Kč
 

Kateri žlebovi so najboljši za vas?

Iz članka je razvidno, da so plastični žlebovi zelo priročna možnost, zlasti če živite v nižinah. Če vas skrbi poškodba zaradi zmrzali, lahko posežete po pocinkanem sistemu, vendar bodite pozorni na praske in korozijo. Če pa vas ne moti, da bi plačali več, potem se odločite za vzdržljivo različico iz aluminija, ki ne potrebuje vzdrževanja. Ne glede na to, katero možnost izberete, se odločite pri nas. Ponujamo celotno paleto sistemov žlebov in z veseljem vam bomo svetovali pri izbiri.

 

Izberite sistem žlebov
Ustvarjeno22. 01. 2020
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke