Popravilo ali gradnja strehe: popoln vodnik za postopek

Rekonstrukce a oprava střechy

<![endif]-->

Razlogov za obnovo strehe je več, na njih pa temelji tudi postopek. Nekatera opravila lahko opravite sami, za druga pa boste morali poklicati strokovnjaka. Tukaj je pregled vseh korakov in vidikov popravila stare strehe ter gradnje nove strehe.


Kdaj se lotiti obnove strehe

Preprost odgovor bi bil: če ni v dobrem stanju. To pomeni, ko:

  • streha pušča v hišo,
  • uhaja preveč toplote,
  • je mehansko poškodovana.

Drugi razlogi so lahko izgradnja bivalnega podstrešja ali če streha kazi vtis (dotrajana kritina v primerjavi z novo fasado itd.).

In kdaj pravočasno začeti rekonstrukcijo? Ker bo hiša med obnovo ostala nezaščitena, se zdita najprimernejši obdobji pomlad in poletje.

Pri odločanju je pomembno vedeti, da boste z novo ali popravljeno streho prihranili denar. Če je ta tema za vas zdaj akutna, si oglejte tudi druge nasvete za varčevanje z denarjem.

 

Zamenjava strešne kritine ni težka

Začnimo z najpreprostejšim. Če je streha še vedno v dobri uporabi in jo želite zamenjati iz estetskih razlogov, je to precej enostavno in verjetno lahko vse skupaj opravite sami. Posamezni koraki niso zahtevni, zahtevajo pa veliko previdnosti in odsotnost vrtoglavice z višine.

Na kaj še čakate?

  1. Izbira ustrezne nove strešne kritine.
  2. Demontaža stare strešne kritine.
  3. odstranitev, tj. odvoz na določeno mesto.
  4. Namestitev nove strešne kritine.

Če se vrnemo k prvi točki, ki se nam zdi najpomembnejša, imamo za vas dobro novico. Na temo "izbira strešne kritine" smo že napisali članek, v katerem vam bomo svetovali, katero strešno kritino izbrati.

V članku boste našli podrobnosti o različnih materialih, njihovih lastnostih in načinih vgradnje. Prav vgradnja strešne kritine je lahko odločilna za vas, če boste zamenjavo izvedli sami. Vgradnja plastične strešne kritine Capacco je zelo preprosta.

Ali za obnovo strehe potrebujem dovoljenje?

V primeru zamenjave strešne kritine, če ne posegate v nosilne konstrukcije in bistveno ne spreminjatevideza stavbe, je ta postopek vzdrževalno delo, zato vam ni treba obvestiti stavbe ali pridobiti gradbenega dovoljenja. Izjema je, če živite v spomeniško zaščiteni stavbi ali na spomeniško zaščitenem območju.

Pozor, vse to velja le do začetka veljavnosti zakona št. 183/2006, tj. do 30. junija 2023. Po tem datumu strehe ne boste mogli rekonstruirati brez dovoljenja. Ne na hiši, ki je večja od 40 m2.

Pokládka střešní krytiny cappaco

 

Kako popraviti puščajočo streho

Tu se znajdemo na tankem ledu, ki ga mora najprej "preizkusiti" strokovnjak. Ta bo opravil potrebne preskuse in preveril vse elemente strehe. Ocenil bo, ali je dovolj zamenjati obrabljeno kritino, izboljšati obrobe ali pa je treba zamenjati celoten ostrešje. Na koncu bo pripravil projekt za obnovo strehe.

Če ugotovi, da so krive manjkajoče ali slabe obrobe, vam ni treba skrbeti. Opleskovanja se lahko lotite tudi sami, saj smo vam že prinesli vodnik po strešnih opažih.

Če pride do najhujšega, tj. do zamenjave strešnikov, obnove strehe ni mogoče izvesti brez podjetja. Gradnjo nove strehe lahko razdelimo na naslednje dele:

  • pripravljalna dela - rezkanje, skobljanje in impregnacija lesa,
  • vgradnja strešnikov - stebri, špirovci, stropniki,
  • namestitev opaža, hidroizolacijske folije in letvic.

To delo je res bolje prepustiti usposobljenim tesarjem in krovcem. Pri naslednjih fazah, tj. pri prekrivanju strehe in oplemenitenju, se lahko ponovno vključite v delo.

Rekonstrukcija strehe z gradbenim dovoljenjem

Zamenjava strešnega nosilca že velja za poseg v nosilno konstrukcijo, zato se o pravilnem postopku najprej posvetujte z ustreznim gradbenim organom. Če potrebujete gradbeno dovoljenje, mora projektant pripraviti dokumentacijo, ki vključuje naslednje:

  • gradbeni del,
  • statična ocena,
  • rešitve za požarno varnost.

Sam projekt strehe vključuje tloris, vključno s prerezi in pogledi, risbo posameznih ploskev in delov z navedbo ustreznih dimenzij. Ne smejo manjkati način odvodnjavanja strehe, strelovodni sistem in načrt ukrepov za zaščito pred snegom.

Kako natančno poteka rekonstrukcija strehe in pridobitev gradbenega dovoljenja za leto 2022, si lahko preberete v omenjenem gradbenem zakonu, ki velja do 30. junija 2023.

Sněhové střešní zábrany

 

Kako izdelati streho za stanovanjsko podstrešje

Podstrešje, primerno za bivanje, ne more biti brez kakovostne izolacije in svetlobnih elementov (strešnih oken, vikendov, strešnih oken itd.), tj. brez rekonstrukcije strehe. Ta se najpogosteje izvede od spodaj navzgor, pri čemer se zgradi nova streha.

Tudi v tem primeru ni mogoče samostojno govoriti o rekonstrukciji strehe. Na začetku je potrebna strokovna ocena več gradbeno-tehničnih dejavnikov, kot so svetlost prostora, možnost napeljave cevi ali naklon strehe. Za to boste nedvomno uporabili storitve strokovnjakov, lahko pa si preberete kaj o vrstah streh in naklonih, da boste na tekočem.

Gradnja strehe - postopek, ki vas čaka in ne mine

Najprej je vedno treba urediti dokumentacijo:

  • gradbeno in tehnično znanje,
  • projektna dokumentacija,
  • gradbeno dovoljenje.

Nato boste morali razstaviti in odstraniti staro streho. To verjetno lahko storite sami, le ne pozabite poskrbeti za zabojnik in njegov odvoz. Naslednji korak je izdelava strešnega nosilca, o sestavljanju katerega smo pisali zgoraj.

Zdaj je čas za izolacijo. Bolje rečeno, toplotno izolacijo, saj ne gre le za ohranjanje toplote navznoter (pozimi), temveč tudi za ohranjanje toplote navzven (poleti). O tem koraku se vedno posvetujte s strokovnjakom, ki lahko oblikuje ustrezno sestavo strešne kritine. Ni pomembna le debelina izolacije, temveč tudi njena kombinacija s strešno membrano. Strokovnjak ne bo pozabil na ustrezno prezračevanje.

Zadnja faza vključuje namestitev nove strešne kritine, o kateri smo govorili na začetku tega članka.

Sami se lahko prepričate, da lahko sami le delno obvladate gradnjo strehe. V nekaterih korakih ne morete brez strokovnjakov.

Pokládka falcované střechy

Okapni sistem spada k strehi

Pri prenovi strehe se pogosto zamenja sistem žlebov. Druga dobra novica danes je, da znamo žlebove namestiti sami in svoje znanje delimo z vami.

Vendar pa je treba o sistemu žlebov vedeti še več dejstev, zato si preberite članke z naslednjimi temami:

Naj vas ne bo strah, s tem znanjem lahko to storite brez težav.

Plastový okapový systém

 

Rekonstrukcija in gradnja strehe - postopek korak za korakom

V prejšnjih odstavkih smo razpravljali o razlogih za obnovo in njenih metodah. Če se v tej temi izgubljate, imamo za vas kratek postopek po korakih.

  1. Priprava projekta s strokovnjakom
  2. Obdelava potrebnih dokumentov
  3. Demontaža in odstranitev stare strešne kritine in strešnikov ali odstranitev sistema žlebov
  4. Izdelava in namestitev nove strešne konstrukcije
  5. Polaganje toplotne izolacije in prezračevanja
  6. Namestitev nove strešne kritine
  7. Strešna obloga
  8. Vgradnja sistema žlebov

To je postopek za popolno prenovo, vendar ne pozabite, da lahko povabljeni strokovnjak priporoča zamenjavo le nekaterih delov (npr. Takrat določeni koraki ne bodo potrebni.

 

Obnova starih streh brez demontaže

Nekatera podjetja ponujajo tudi to možnost, vendar jo lahko uporabite le, če vas zanima le nova strešna kritina. V primeru potrebe po revitalizaciji ostrešja je demontaža neizogibna.

 

Ugotovite, koliko vas bo stala prenova strehe

Napisali smo že precej podroben članek o določanju cen ob upoštevanju različnih dejavnikov. Zato ne oklevajte in si preberite več, to krat ocenah obnove strehe. Če se sprašujete, kje dobiti denar za obnovo strehe, lahko na primer uporabite posojilo za karkoli.

STREFA TIP: Ali je bolj znanstvena, kot ste pričakovali? Brezplačno poiščite preverjenega obrtnika.

 

Ustvarjeno23. 03. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke