Popravilo žlebov: kdaj, kako in koliko

Oprava okapů

<![endif]-->

Morda se vam zdi, da je vaš sistem žlebov potreben prenove. A veste, kdaj so popravila res potrebna? Poglejmo si podrobneje to temo in preverimo, ali lahko to storite sami in koliko vas bo to stalo.


Kdaj in zakaj popraviti žlebove

Sistemi žlebov ščitijo vašo hišo pred poškodbami zaradi vode, vendar se lahko tudi sami poškodujejo in prenehajo delovati. Zaradi katerih razlogov je čas za njihovo prenovo ali zamenjavo?

  • Korozija,
  • poškodbe na oblogi,
  • puščanje žlebov,
  • oblikovne napake (vdolbine itd.),
  • nezadostno popravljanje.

Način in cena popravila sta odvisna od posamezne težave in tudi materiala, vendar si upamo trditi, da lahko vse to opravite sami. Razen če ste omotični.

Praske je treba samo obarvati

Začnimo z najpreprostejšim, to je popravilo poškodovanega zaključka. Če se lakirani pocinkani žlebovi iz kakršnegakoli razloga opraskajo, obstaja nevarnost korozije. Zato bodite pri namestitvi zelo previdni in poskrbite, da veje okoliških dreves ne segajo do žlebov.

Če kljub vsej previdnosti pride do poškodb, boste potrebovali barvo za popravilo. Steklenička s prostornino 20 ml stane približno 200 CZK in z njo lahko prebarvate manjše praske. Da bi potrebovali dve steklenički, bi morala biti površinska odrgnina bolj obsežna in takrat bi bilo vredno razmisliti o zamenjavi poškodovanega dela.

Oprava barvy u okapů

Ko spoji puščajo

Včasih žleb preneha tesniti. Popravilo je odvisno od tega, kako je žleb priključen. Najlažje delo je, če imate na žlebovih spojke za žlebove. Čeprav so tesnilne gume v notranjosti vodotesne, se lahko sčasoma obrabijo in takrat morate spojko zamenjati. Na srečo to ni zapleteno, pa tudi stroški vam ne bodo povzročili srčnega infarkta:

Pri plastičnih žlebovih lahko samo zamenjate tesnilno gumo, samolepilni tesnilni komplet pa stane 180-280 CZK (odvisno od dolžine).

Mimogrede, kako pritrditi žlebove drug na drugega s pomočjo spojk, si lahko preberete v članku o povezovanju žlebov.

Če so žlebovi povezani z lepljenjem in/ali zakovicami, kar je značilno za aluminijaste žlebove, takšnega spoja ne boste mogli razstaviti, tudi če pušča. V tem primeru se pripravite na zamenjavo celotnega odseka, ki jo bomo obravnavali v drugem delu tega članka.


Výměna spojky žlabu

 

Slaba vgradnja prav tako ogroža funkcionalnost žlebov.

Za pravilno delovanje sistema žlebov je zelo pomembna tudi njegova pritrditev. Obstaja več pravil:

  • Kljuke za žlebove so med seboj oddaljene 80-120 cm, pri plastičnih pa 40-50 cm.
  • Kljuka ne sme biti na priključni točki korita, temveč mora biti oddaljena približno 15 cm od obeh robov kotla.
  • Objemni nosilci (tulci ) so premaknjeni v razmiku 1,5-2 m.

Za več informacij glejte članek onamestitvi kljuk za žlebove.

Neupoštevanje katerega koli od teh načel lahko povzroči poškodbo fasade, ki jo je poškodovala voda. Zato dodajte več kljuk in vtičnic, to je vsekakor cenejše od nove fasade:

Správný počet háků u žlabů

Zamenjava delov žlebov je zahtevnejša

Korozija, deformacije in velike praske so razlogi za zamenjavo tako poškodovanih delov. Kako namestiti katere dele sistema žlebov, si lahko preberete v članku Samostojna namestitev žlebov. Iz njega lahko zlahka razberete, kako poteka demontaža. Kar zadeva ceno, je ta odvisna od določenega dela in njegovega materiala. Tukaj je nekaj primerov, da si boste lažje predstavljali:

Pocinkani žlebovi sonajbolj dovzetni za rjavenje, zato smo izbrali tudi nekaj izdelkov iz te kategorije:

  • Najdražji komolec stane približno 460 CZK.
  • Med kotli je najdražja različica 200/60 mm za korito s premerom 80 cm, ki stane 294 CZK.
  • Za odtočne cevi lahko dobite do 250 CZK, za žlebove pa do 190 CZK.

Pocinkani barvani žlebovi stanejo približno 100 CZK na kos več. Aluminijasti polkrožni žlebovi stanejo od 200 do 260 CZK, okrogli žlebovi pa od 270 do 540 CZK. Vendar so kvadratne različice veliko dražje.

Koroze žlabu

Rekonstrukcija žlebov v podjetju

Čeprav je popravilo žlebov načeloma videti preprosto, so lahko ovira slaba dostopnost, vaša omotica itd. V večnadstropni hiši ne morete shajati z lestvijo. Takrat vam ne preostane drugega, kot da za to delo najamete strokovno podjetje.

Cena popravila žlebov poleg potrebnega materiala vključuje tudi:

  • število delavcev in ur - približno 400 CZK / 1 ura / 1 delavec,
  • razpon (npr. za barvanje žlebov) - od 70 CZK / meter,
  • prevoz.

Plačilo delavcev vključuje dodatek za delo v višini. Ti delavci so deležni posebnega usposabljanja, pogosto v sodelovanju s plezalnim združenjem.

Kupite material pri nas

Tu boste našli vse, kar potrebujete, ne glede na to, ali ste sami ali pa zaprosite za pomoč. Z veseljem vam bomo pomagali pri izbiri.

Sistemi žlebov

 

Ustvarjeno10. 01. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke