Raziščite vrste osi in njihove značilnosti

Druhy seker

<![endif]-->

Sekira je eno od osnovnih orodij z dolgo zgodovino. Danes je na voljo več vrst z različnimi parametri. Kako se znajti med njimi? To vam bomo povedali zdaj.


Katere vrste osi so na voljo na trgu

Obstajajo različne vrste sekir, ki so primerne za različna dela in se razlikujejo zlasti po teži, obliki in kotu rezila ter obliki in dolžini ročaja.

Osi lahko na kratko razdelimo na naslednje:

Univerzalna sekira za vsakogar

Univerzalne osi so največja skupina s številnimi možnostmi uporabe. Njihova rezila so dolga do 70 cm, teža pa ne presega 2 kg. Kot pove že ime, jih lahko uporabljate za različna dela na vrtu in okoli hiše.

Za cepljenje manjših hlodov ali rezanje vej je primerna ena od manjših različic. Prednost teh sekir je, da jih zaradi majhne teže zlahka držite v eni roki.

Zacepljenje debelejših kosov lesa ali sekanje dreves priporočamo uporabo sekire z maso med 1.600 in 2.000 g .

Univerální sekery

Tesarska sekira za napredne uporabnike

Če se občasno lotite večjih projektov, kot so izdelava vrtnega pohištva, pergole ali lope ,ne morete brez mizarske sekire. Ta se od univerzalne sekire razlikuje po tem, da je rezilo podaljšano v brado, vrh ali glava pa je posebej izrezana za varen oprijem tik nad rezilom. To omogoča natančno delo.

Nekatere mizarske osi imajo lahko tudi naslednje značilnosti:

  • zareze za izvlek nohtov,
  • površina za klepanje nohtov,
  • oblikovanje za levičarje.

V praksi se lahko srečate z več vrstami mizarskih osi.

  • Tesarji so primerni za obdelavo lesa.
  • Les je primeren za izdelavo tramov in stebrov.
  • Z glavnikom se hlodi razrežejo na kvadre.

Sekira za cepljenje hlodov

Ime vam tudi pove, kako se uporabljajo sekire za sekanje. Da, namenjene so cepljenju lesa v sekance. Zanje je značilna masivnejša glava (klin), ki zlahka prečka debelejša polena. Tudi v tem primeru lahko izbirate med različnimi modeli, ki se razlikujejo po dolžini stebla in skupni masi. - od 1,2 kg, ki ga lahko držite z eno roko, do 2,7 kg za dvoročno uporabo.

Pri cepljenju hlodov imejte pod seboj dovolj velik hlod ali štor in pri uporabi dvoročne sekire vedno stojte z nogami narazen. Če se sekira sprosti, bo letela med njima in vas ne bo poškodovala.

Štípací sekery

Calacas za najtežje delo

Kalaki so kombinacija palice in klina. To je najtežja vrsta sekire, ki tehta do 4 kg. Z 90 cm dolgim steblom spadajo tudi med najdaljše vrste sekir.

Dleta so namenjena cepljenju zelo debelih hlodov, pa tudi zabijanju klinov, pri čemer se ravna stran uporablja kot kladivo. Tretji način uporabe je, da se kot klin uporabi samo kladivo in se njegova stran udarja s kladivom.

Kladivo s svojim tupim rezilom deblo razcepi ali odbije, v nasprotju z...v nasprotju s sekirami s podaljšanimi rezili, ki se lahko zataknejo v sredini debla.

Sekira za kampiranje za dejavnosti na prostem

Na trgu je še ena vrsta sekir - kamping sekire. Tudi v tem primeru lahko uganete, za kaj se uporabljajo. Za dejavnosti na prostem potrebujete lahko in majhno orodje, vendar lahko takšna orodja najdete tudi med univerzalnimi vrstami, zato jih nismo vključili v razdelitev točk.

Pri kampiranju za cepljenje drv uporabite na primer univerzalni cepilnik iz steklenih vlaken, ki tehta le 600 g.

3 materiali, iz katerih so izdelane osi

Glava sekire je kovinska, večinoma jeklena. Rezilo mora biti kovano ali kaljeno, saj bo tako lažje prehajalo skozi les in bo trajnejše.

Vrhovi so izdelani iz lesa in plastike. Najboljši les sta bukev in jesen, lahko pa najdete tudi hrast, gaber, akacijo ali oreh. Plastični so običajno izdelani iz laminata.

Materiál topůrek

Razlike med lesenimi in plastičnimi ročaji

Leseni čevelj Umetni plastični vrh
Material je cenejši, vendar težji. Ročaj je pritrjen s klinom, zato je večja verjetnost, da se odlušči. Je manj trpežen, vendar ga je v primeru poškodbe enostavno zamenjati. Je ergonomska, lažja in bolje uravnotežena. Rezilo je trdno vpeto vanjo in ne zdrsne ven. V primeru poškodbe se celotna sekira uniči.

Ne glede na izbrani material mora imeti ročaj nedrsečo površino in razširjen konec za varnejše delo. To seveda vključuje tudi uporabo delovnih rokavic.

Dobro skrbite za sekiro

Vzdrževanje tega delovnega orodja ni zahtevno. Glavna načela so naslednja:

  • Sekire ne izpostavljajte vlagi.
  • Rezilo redno ostrite s posebnim brusilnikom za sekire.
  • Po vsaki uporabi s sekire odstranite vso umazanijo.
  • Za daljše shranjevanje glavo rahlo premažite z vazelinom.
  • Preverite, ali glava ne niha. V tem primeru je treba vstaviti nov zaklepni klin.
  • Preverite stanje zgornjega dela.

Broušení sekery

Če želite zagotoviti, da vam bo orodje dolgo časa dobro služilo, imejte v mislih tudi to , za kaj ga zagotovo ne uporabljate:

  • za spajkanje - vrh ni prilagojen takšnim mehanskim obremenitvam,
  • za vzdrževanje ognja - sekira ni poker,
  • kopanje zemlje - to se večinoma izvaja s krampom ali motiko.

Izberite najboljše za vas

Na Strefa.cz boste našli vse vrste v različnih izvedbah, vendar vedno visoke kakovosti. Ne dvomimo, da boste izbrali. Nadaljujte.

Ogled osi

 

Ustvarjeno20. 07. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke