Strešni vetrolovi kot rešitev za podstrešne prostore

Střešní vikýř zasazený do střechy domu v dřevěném obložení

<![endif]-->

Inovativni arhitekturni elementi, ki v hišo spuščajo naravno svetlobo in ustvarjajo spektakularen pogled na nebo ... To so strešni vetrolovi. Sodobna in funkcionalna rešitev, ki postaja vse bolj priljubljena. Pri neizkoriščenem podstrešnem prostoru ponuja možnost za nastanek posebnega bivalnega prostora.


Podrobnejesi oglejmo strešne vile:

Kaj je strešni senčnik in kakšna je njegova cena

Gre za strešno konstrukcijo, ki se uporablja za povečanje bivalnega prostora na podstrešju in njegovo osvetlitev. Zato se ne pustite preslepiti. Funkcija mansarde ni dekorativna, temveč dejansko praktična. Pogosto se navaja kot alternativa tradicionalnim strešnim oknom, vendar je med njima več razlik.

Obložený vikýř s designem, který odpovídá celkovému vzhledu střechy

Vikar pri gradnji hiše

 

Cena za mansardna okna je odvisna od številnih dejavnikov. Odvisna je od velikosti, oblike, materiala, zahtevnosti vgradnje in geografskega položaja. Seveda govorimo o znesku, ki je višji od zneska za strešna okna. V primeru standardne velikosti vas bo ta element stal več tisočakov. Če pa je treba strešno okno prilagoditi posebnim dimenzijamin razmeram v stavbi, se lahko cena znatno poveča, in sicer do 60 000 CZK.

Odločanje - mansarda ali strešno okno?

Nesporna prednost mansard je že omenjeno povečanje bivalnega prostora. Po drugi strani pa je treba upoštevati, da v primerjavi s strešnim oknom v prostor zaradi šibkejšega lomljenja prodre veliko manj dnevne svetlobe.

Střecha se dvěma střešními okny

Razmislite, katera možnost je za vas najboljša rešitev

 

Če se gradnje lotite sami, zlasti brez strokovnega nadzora, tvegate, da bo vaša hiša puščala. Zato je še posebej pomembno, da pri gradnji strešnega vikenda sodeluje le usposobljen strokovnjak.

Uporaba strešnih oken in mansard je vedno individualna. Za nekatere primere so primernejša vikenda, za druge strešna okna. Pri odločanju upoštevajte ceno, praktične lastnosti obeh vrst ter prednosti in slabosti obeh možnosti:

  Prednosti Slabosti
Strešna okna
  • preprostejša in cenejša rešitev
  • boljša notranja osvetlitev
  • lažje prezračevanje
  • možnost kombiniranja več strešnih oken zagotavlja še boljšo osvetlitev prostora
  • pogosto povzroči pregrevanje notranjosti.
  • poševni položaj stekla poslabša njegove izolacijske lastnosti.
  • relativno omejen pogled
  • v primeru nepravilne namestitve obstaja nevarnost vdora vode s strehe.
Strešni vetrolovi
  • več prostora na račun manjšega naklona strehe
  • izvirni videz
  • pozimi jih ne zasuje sneg
  • lahko jih odprete tudi v deževnem vremenu
  • s postavitvijo mansarde je mogoče ustvariti francosko okno ali strešno teraso.
  • Vertikalni položaj okna zagotavlja lažji dostop v primeru vzdrževanja
  • finančno zahtevnejši.
  • pri neustrezni gradnji obstaja nevarnost vdora vode.
  • med vgradnjo je potreben večji poseg v strešno konstrukcijo.
  • dodatna gradnja je zapletena in draga.
  • pomembno je zagotoviti prezračevanje s toplotno izolacijo.

Vrste strešnih oken

Razlikujejo se po zasnovi, velikosti, materialu in funkciji. Mansardo lahko zgradite na skoraj vsaki hiši z dvokapno streho in podstrešjem, pa tudi na ravni strehi.

Moderní střešní vikýř

Vile je mogoče prilagoditi vsaki vrsti strehe

 

Pri načrtovanju priporočamo izbiro najpreprostejše možne oblike, da se čim bolj naravno prilega arhitekturi stavbe. Oglejmo si različne vrste mansard, ki so na voljo na trgu.

Pultna streha

Eden najpogosteje izbranih tipov je poševni mansardni napušč. Zanjo je značilen naklon enega dela strešne kritine, ki se običajno nahaja na vrhu strehe. Od vas je odvisno, ali boste mansardo ustvarili hkrati z obodnim zidom hiše ali jo boste premaknili na bolj oddaljene dele strehe.

Vratni strešni napušč

Značilna je oblika, ki ustreza obliki dvokapne strehe hiše. Za dvokapno streho je značilen naklon, zato je dvokapni vikend sestavljen iz dveh na vrhu povezanih enot. Stranice ostanejo navpične.

Valovnica s strešnim oknom

Ta vrsta se uporablja za montažo na strehe z naklonom. Od dvokapnice se razlikuje le po sprednji steni, saj je strešna konstrukcija pokrita z valovito (ali polvalovito) streho. Tako nastaneta dva vogala, s katerih voda odteka vzdolž strešne ravnine.

Trapezoidni senčnik

Trapezna streha je posebej zasnovana tako, da se prilagaja obliki trapezne strehe, katere ena stranica je daljša od druge.

Vratni strešni napušč

Za to vrsto mansarde je značilna trikotna oblika.

Volovsko oko

Za mansardo, imenovano volovsko oko, je značilna okrogla oblika in se pogosto uporablja kot dekorativni element na zgodovinskih stavbah ali novih stavbah s tradicionalnim arhitekturnim slogom. Zelo je podoben romanskemu vikendu, vendar se razlikuje po podolgovatih stranskih stenah.

Izbira strešne kritine

Prvo merilo, ki ga priporočamo upoštevati, naj bo funkcionalnost strešne kritine, tj. njena sposobnost odvajanja padavin ter zaščite strehe pred vlago in poškodbami. Voda ali sneg se lahko zadržujeta v pregibih strehe. Priporočamo, da izberete strešne kritine preverjenih dobaviteljev.

Drugi dejavnik je estetski videz kritine, ki mora biti skladen s celotnim videzom stavbe in slogom mansarde. Izberite strešno kritino kot na preostalem delu celotne strehe.

Moderní vikýř zasazený do hřebene střechy

Oblikovanje, material in celoten videz lahko prilagodite svojim potrebam.

 

Na izbiro vpliva tudi naklon strehe. Najprimernejša izbira so klasični keramični ali betonski strešniki, ki jih odlikujejo visoka vzdržljivost, dolga življenjska doba in so zelo lahki. Nekatere vrste mansardnih streh so z vidika teže velika obremenitev za konstrukcijo hiše, zato je pravilna izbira strešne kritine zelo pomembna. Idealna rešitev je lahko plastična strešna kritina, ki je lahka in hkrati izpolnjuje vse potrebne funkcije. Pri zloženi strešni kritini ne pozabite upoštevati najmanjšega varnega naklona. Če je naklon manjši od 12°, raje izberite kovinsko strešno kritino.

Gradbeno dovoljenje

Za gradnjo mansarde velja gradbeni zakon. To pomeni, da boste potrebovali gradbeno dovoljenje. Če mansardo le prenavljate in ne spreminjate njene oblike, boste potrebovali le gradbeno dovoljenje .

Gradnja in izdelava strešnega nadstreška

Kljub vsem prednostim, ki jih nudijo strešne vile, se je treba zavedati, da gre za kompleksno gradbeno konstrukcijo. Najpogosteje se gradijo sočasno s strešnim ostrešjem, vendar tudi njihova naknadna vgradnja ni problematična.

Zagotovite natančnost pri izdelavi podporne konstrukcije. Izdelati boste morali stene, ki so lahko zidane ali obložene s stisnjenimi lesenimi deskami. Ne pozabite izolirati sten in strehe mansarde ter pravilno namestiti parne zapore v notranjosti in difuzijske folije na zunanji strani. Nenazadnje je na mestu tudi izvedba obloge sten in ostrešja.

Neustrezno načrtovani detajli, slabo povezane parne ovire ali nepravilno načrtovani žlebovi so pogosti vzroki za okvare stavb. Vsako popravilo je časovno in finančno zahtevno. Zato se obrnite na strokovnjake in se izognite nepotrebnim težavam v prihodnosti.

Ustvarjeno15. 05. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke