Varčujte s pitno vodo: Kako zbirati deževnico?

Sběr dešťové vody

<![endif]-->

Z uporabo deževnice prihranite denarnico in naravne vire. Ne le za zalivanje gredic in vrtov, temveč tudi v stanovanju. Svetovali vam bomo, kako to storiti.


Zbiranje deževnice nad površino je enostavno

Najpreprostejša rešitev je postavitev rezervoarja za deževnico na vrtu. Najbolje je, če je to velik sod, še bolje pa, če ima pipo in pokrov. Pipa omogoča lažje odvajanje vode v posodo za zalivanje, pokrov pa lahko uporabite, kadar obstaja nevarnost, da se sod prelije.

Pogosteje pa sesistem žlebov uporablja za zajemanje deževnice nad in pod površjem. V prvem primeru obstajata dve možnosti odvajanja deževnice iz žlebov, vendar je tudi v tem primeru ključnega pomena ustrezna zbiralna posoda. Izbirate lahko med naslednjimi možnostmi:

Elegantnejša različica odvajanja deževnice v sod je zagotovo z loputami ali zbiralniki.

 

Zajemanje deževnice iz žlebov z loputami

Klopi je mogoče preprosto namestiti na obstoječe odtočne cevi tik nad robom zbiralne posode. Delujejo po preprostem načelu: Izlivajo se iz odtočne cevi, kar zapre odtočno cev in vsa voda steče v sod. V primeru polnjenja se loputa vrne v navpični položaj. Klopke so zelo stabilne in so odporne na dolgotrajno uporabo. Ponujamo lopute za pocinkane žlebove, lopute iz barvanega cinka in aluminija.

Zachytávání dešťové vody z okapů pomocí klapky

 

Zbiralniki deževnice z izhodom za cev

Kolektorji so nameščeni na enak način kot lopute, vendar imajo v primerjavi z njimi eno veliko prednost. Ni treba paziti na morebitno polnjenje posode in zagotavljati mehanskega zapiranja lopute. Domiseln sistem dvojne stene zbiralnika zagotavlja, dada voda, ko je zbiralnik poln, prehaja naprej skozi prelivno cev. Ponujamo zbiralnike za deževnico za aluminijaste sisteme, ki vključujejo plastično gibljivo cev za priključitev zbiralne posode. Za pocinkane in barvane izvedbe ter plastične zbiralnike morate cev kupiti posebej.

Sběrače dešťové vody s vývodem na hadici

 

Vgradnja rezervoarja za deževnico ima več pravil

Sodčke vedno postavite na trdno in stabilno podlago, po možnosti na betonsko ploščo ali v podporni prostor. in na strani, ki je stran od hiše, da bi preprečili zamakanje stavbe v primeru prelivanja vode. Zaščitite ga pred neposredno sončno svetlobo. Najboljši prostor je v senci, vendar si lahko pri tem pomagate s senčno tkanino. Če se želite izogniti težavam s čiščenjem deževnice, odprto posodo pokrijte z najlonsko mrežo.

Kaj potrebujete za zalivanje ali namakanje z vodo iz soda

Vodo iz sodov lahko skozi zgornji del napeljete v posode za zalivanje ali jo spustite skozi pipo. Za distribucijo vode po vrtu pa potrebujete črpalko s sesalnim motorjem, ki jo postavite na površino, in sesalno cev do soda. Vrtno cev ali cev namakalnega sistema boste priključili na izhod.

Zalévání dešťovou vodou

Kako zbirati deževnico pod površjem

Slabost nadzemnega zbiranja je, da zbiralnika ne morete pustiti zunaj čez zimo. Podzemne zbiralnike pa namestite pod vsaj 80 cm debelo plast zemlje, ki je primerna za zaščito pred zmrzaljo. Druga prednost je možnost veliko večje zmogljivosti.

Podzemni rezervoarji zahtevajo več dela in opreme

Slaba stran je zamudnost in včasih potreba po uporabi opreme za izkopavanje in/ali nameščanje rezervoarjev. Jamo lahko izkopljete sami ali z mini bagrom iz podjetja za najem. Nato je odvisno od tega, kateri rezervoar boste uporabili:

  • Plastični so razmeroma lahki, verjetno lahko namestite brez tehnika. Ko je rezervoar na mestu, okolico zasujte z gramozom brez ostrih robov; vsako 30-centimetrsko plast je treba ročno zbiti.
  • Druga možnost so monolitne betonske ponikovalnice, ki so po videzu in delovanju podobne greznici. Izvajalec jih prepelje na cilj in jih z žerjavom vgradi v jamo.
  • Iz betonskega drobirja lahko naredite tudi betonsko jamo za zbiranje deževnice, podobno kot vodnjak. Bloki so nameščeni na betonsko ploščo na dnu jame, v kateri pustite vdolbino za sesalno košaro črpalke.

Priključek rezervoarja za deževnico na sistem žlebov se izvede z odtočno cevjo in geigerjem (lovilcem usedlin iz ustreznega materiala) na zunanji strani ter ustrezno cevjo pod površino.

Za distribucijo vode iz podzemnih rezervoarjev po vrtu boste potrebovali potopno črpalko. Pri plastičnih rezervoarjih jih prodajalci običajno dobavljajo v kompletih; ne pozabite jih kupiti tudi za svoj betonski zbiralnik.

Podzemní nádrž na sběr dešťové vody

 

Kako velik rezervoar za deževnico izbrati

Najprej pojasnite, ali boste vodo na vrtu uporabljali le za zalivanje, pranje avtomobila ali za čiščenjeali jo nameravate uvesti tudi v hišo (splakovanje stranišča, pranje perila itd.).

V prvem primeru je to odvisno predvsem od velikosti vašega vrta. Podrobnosti o količini vode, ki jo porabite za zalivanje, najdete v našem članku o zalivanju vrta.

Kako izračunati velikost rezervoarja za deževnico za domačo uporabo? Uporabite to formulo:

  • prostornina rezervoarja v litrih = število prebivalcev v hiši × 105 (povprečna poraba vode na prebivalca) × 0,5 (koeficient uporabne deževnice) × 20 (koeficient uporabne deževnice)

Drugo merilo za izbiro prostornine rezervoarja za deževnico je površina strehe. Za lažjo predstavo: če je streha velika do 100 m² in se bo voda uporabljala le za dejavnosti na prostem, zadostuje rezervoar s prostornino do 3.000 litrov.

Formula za izračun količine deževnice s strehe je naslednja:

  • prostornina rezervoarja v litrih = letna količina padavin v mm × površina strehe × 0,78 (povprečni koeficient odtoka s strehe) / 14 (koeficient uporabne količine padavin)

 

Ni vam treba skrbeti za kakovost deževnice

Čeprav deževnica tudi po čiščenju s filtri v zbiralnikih ni primerna za pitje, je povsem primerna za uporabo kot uporabna voda. Deževnica je bolj primerna za zalivanje vrta kot pitna voda, saj ne vsebuje klora in je zaradi pomanjkanja soli in nizke vsebnosti železa nasprotje tako imenovane trde vode.

Kot smo že omenili, ga lahko z ustrezno tehnično rešitvijo ožičenja uporabljate tudi doma. Idealen je za pranje perila, zlasti zaradi svoje "mehkobe". Bistveno bolje raztaplja pralna sredstva in ne tvori vodnega kamna. Poleg varčevanja z vodo prihrani tudi denar zaradi manjše porabe pralnih sredstev in počasnejše obrabe pralnega stroja.

Vendar je za domačo uporabo potrebno filtriranje vode. Čim več, tem bolje. Prvo čiščenje vam bo zagotovil geiger, naslednje naj bo tik pred rezervoarjem, zadnje pa nato postavite na dovod do kompresorja. Na vprašanje "kako izdelati filter za deževnico" je precej enostavno odgovoriti. Vse, kar potrebujete, je mreža proti mrčesu.

Priporočene vrednosti pH deževnice za pitno vodo so med 6,5 in 9,5, medtem ko je pH deževnice približno 5,6.

filtrační síto pro dešťovou vodu

Uredite subvencijo za zbiranje deževnice

Kompleti za zbiranje deževnice so upravičeni do subvencij iz državnega okoljskega sklada v okviru programa subvencioniranja zbiranja deževnice. Višina subvencije je odvisna od vlagateljeve prihodnje uporabe deževnice. Na voljo so tri možnosti:

  • uporaba deževnice v obstoječih stavbah za zalivanje,
  • uporaba deževnice v novih stavbah za zalivanje in splakovanje,
  • uporaba deževnice v novih stavbah za zalivanje in splakovanje + uporaba sive odpadne vode.

Uporaba deževnice se resnično splača, s subvencijami ali brez njih. Oglejte si našo ponudbo za zbiranje deževnice in se prepričajte, da imate na voljo vse, kar potrebujete.

Ne glede na to, ali razmišljate bolj zeleno ali želite le prihraniti pri vsakodnevnih stroških, določiteNe pozabite prebrati naslednjega članka z naslovom 10 nasvetov za varčevanje z vodo doma.

Ustvarjeno14. 03. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke