Vse, kar morate vedeti o strešni kritini

Muž připevňující střešní podhled

<![endif]-->

Z zmanjšanjem previsa strehe ne izboljšate le videza hiše, temveč tudi zaščitite njeno konstrukcijo. Tako pred vremenskimi vplivi kot tudi pred neželenimi prebivalci, kot so ptice, žuželke in glodavci. Tako imenovani podstrešniki izboljšajo tudi toplotno in zvočno izolativnost strehe. Toda po čem se razlikujejo različni strešni podstrešniki in kako izbrati najboljšo vrsto?


Članek vas bo vodil skozi to vprašanje in ugotov ili boste:

Kakšni so materiali za podstrešje strehe

Izbirate lahko med različnimi materiali in oblikami, vendar se vedno prepričajte, da so zunanji stropi dovolj odporni:

  • prah,
  • vlažnost,
  • vremenskim nihanjem,
  • žuželke.

Leseni tlorisi in deske

Tradicionalni material za strope je les, ki je zaradi svoje naravne strukture primeren za večino vrst stavb. Za lesene strope lahko uporabimo deske, tramove ali masivne lesene plošče, ki so narejene po sistemu pero in utor. Ni vam treba skrbeti za aglomeriran les (iverne plošče, vlaknene plošče itd.).

Masivni krov je najpogosteje izdelan iz domače ali nordijske smreke, bora ali hrasta. Njihovi proizvodni stroški so zelo nizki, krov je enostaven za sestavljanje in ima edinstven videz. Po drugi strani pa njihova prostornina niha zaradi vremenskih vplivov in jih ni mogoče vzdrževati brez rednega vzdrževanja, kot je barvanje z lakom, voskom ali lazuro.

Zato se vse pogosteje uporablja aglomeriran les, ki jeZaradi tega ni potrebno vzdrževanje. Aglomerirani lesni material je barvno obstojen ter ga je mogoče enostavno rezati in vrtati.

Druga možnost je izdelava zunanjih stropov iz plošč OSB, ki so izdelane iz sekancev iglavcev in zlepljene s smolo. Imajo lahko ravne robove ali pero in utor, kot pri krovu. Vendar jih je treba obdelati z lakom ali lazuro in ta premaz redno obnavljati.

Cena strešne podloge z lesenimi oblogami je odvisna od zahtevane količine, saj 1 m² obloge stane približno 400-600 CZK. Cena 1 m² plošč OSB za strešno podlogo se giblje od 150 do 500 CZK.

Přesah střechy s dřevěným podhledem

Leseni tlorisi dajejo hiši naraven videz

 

PVC stropi

Za plastične strešne stropnike se najpogosteje uporablja kaljeni polivinilklorid (PVC), ojačan s steklenimi vlakni. Njihove velike prednosti so:

  • velika trdnjava,
  • visoka vzdržljivost,
  • majhna teža,
  • dolga življenjska doba,
  • obstojnost barv,
  • brez vzdrževanja,
  • različne barvne površine.

Nekatere plastične strešne kritine posnemajo videz lesa in združujejo edinstven videz lesenih kritin z odličnimi lastnostmi plastike. Pomanjkljivost teh podstrešij je toplotno prostorninsko raztezanje.

Praktična alternativa plastičnim oblogam so zunanje stropne plošče, ki vam bodo prihranile čas in trud pri vgradnji. Tri metre široka 305 mm široka barvna plošča stane 210 CZK, medtem ko je cena za imitacijo lesa (npr. različne vrste hrasta ali oreha) 279 CZK na kos.

Přesah střechy s bílou  plastovou podhledovou deskou

Stropne plošče BRYZA so zelo estetske

 

Strešni strop iz pločevine

Kovinski stropi niso zelo pogosti v družinskih hišah, bolj jih je mogoče videti na počitniških hišah v kombinaciji s kovinsko strešno kritino. Pločevinasti stropi imajo več prednosti:

  • dolga življenjska doba,
  • stalni videz,
  • brez vzdrževanja,
  • odpornost na temperaturne spremembe.

Poleg tega so danes plastificirane plošče na voljo v barvah, ki zagotavljajo zanimiv videz.

Kdaj se lotiti podrezovanja strehe

Ne glede na izbrani stropni material je pomembno, da upoštevate smernice proizvajalca. Kakor koli že, na vprašanje, kdaj narediti viseče strope, obstaja odgovor: ko je celotna stavba zaprta pred vremenskimi vplivi in se mokro zgrajena konstrukcija dobro posuši.

Podstrešja ni treba urediti takoj po dokončanju hiše, vendar ne odlašajte predolgo, saj so njegove prednosti nesporne.

Preden se lotite visečih stropov, morate najprej pripraviti nosilno konstrukcijo, na primer iz impregniranih lesenih letev, ki mora biti pravokotna na predvideno usmeritev desk ali plošč. Razmik med letvami ne sme biti večji od razmika med strešnimi špirovci. Konstrukcijo pritrdite na obodno steno in na špirovce.

Světlé podhledy na přesahu dvou střech

Strešni podstrešniki imajo tudi estetsko vrednost

 

Podlaganje strehe z oblogami: postopek korak za korakom

Za montažo vsakega stropnika boste potrebovali odre. Če ste nosilno konstrukcijo že sestavili in pritrdili, jo pripravite tudi vi:

Palube razrežite na želeno dolžino in obliko. Prepričajte se, da so mere pravilne. Z vijaki in posebnimi sidrnimi "žabicami" (sponkami za pritrditev krovov) pritrdite krov na konstrukcijo. Na krov vedno namestite s peresom navzgor in utorom navzdol.

Zunanje strope iz OSB plošč pritrdite tako, da je stik posameznih plošč vedno na letvi, da se stik sčasoma ne deformira. Po potrebi lahko na plošče OSB nanesete omet, da se strop popolnoma prilega fasadi hiše.

Kako izdelati zunanje strope iz PVC plošč

Plastične stropne plošče za zunanjo uporabo se namestijo na nosilno konstrukcijo iz letev z najmanjšimi dimenzijami 25 × 50 mm, največji razmik med letvami pa ne sme presegati 40 cm. Priporoča se namestitev pri temperaturah okolja nad 5 °C.

Najprej se J-profili pritrdijo na letve, ki se uporabljajo za obrobe in v katere se vstavijo deske. Vsak tretji ali četrtič je treba namestiti perforirano ploščo za pravilno prezračevanje strehe. Profili H se uporabljajo za zaključek stropnih oblog na vogalih stavbe.

Vsi stropni elementi so na nosilno konstrukcijo pritrjeni s protikorozijsko zaščitenimi vijaki, ki so priviti pravokotno na letve v sredini montažnih lukenj. Ne pozabite pustiti približno 1 mm prostora za izravnavo temperaturnih sprememb dolžine.

Strešnapodloga z lastno pomočjo: da ali ne?

Kot lahko vidite, postopek ni tako zapleten. Vendar pa vas lahko omejujejo manjša spretnost, pomanjkanje ustreznega orodja ali strah pred višino. Zato razmislite o nevarnostih samega postopka in morebitnega nepravilno opravljenega dela. Včasih je res bolje, da to prepustite strokovnjakom.

Zunanji stropi in oblikovanje

Strešni stropi bodo dodobra prilagodili obliko vaše hiše, zato ne smete podcenjevati njihove učinkovitosti. Izberite videz in barvo glede na značilne elemente: okna, žlebove, fasado. Upoštevajte tudi lokacijo stavbe.

Če imate pritlično hišo in je previs strehe nad pohodnim delom objekta (pot okoli hiše, terasa, vhod itd.), lahko podstrešje izboljšate z zunanjo svetilko v stropu.

Otvor ve střešním podhledu pro venkovní bodové světlo

Zunanji reflektorji na stropu zagotavljajo dovolj svetlobe okoli hiše

 

Nadaljujmo z delom

Zdaj veste, kaj je viseči strop, za kaj se uporablja in kateri material se uporablja za zunanje strope. Izbirate lahko glede na ceno, videz ali zahteve glede vzdrževanja. Če se odločite, da boste podstrešni strop namestili sami, ne pozabite poskrbeti za zaščitno opremo in poskrbeti za zadostne previdnostne ukrepe. Ne bojte se, da bi rezultat okronali z zunanjo stropno svetilko. In najpomembnejše: materiale, orodja in druge elemente kupujte pri strokovnjakih.

Ustvarjeno1. 06. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke