Vzpostavitev trate korak za korakom

Založení trávníku

<![endif]-->

Najboljši čas za zasaditev trate je jesen in nato pomlad. Ne glede na to, ali boste trato posejali jeseni ali ne, preberite nasvete o tem, kako vzpostaviti trato, kako zanjo skrbeti in na kaj morate biti pozorni. Ne pozabite na dovolj zraka. Zato je pomembno, da trato vertikulirate in prezračite.


Kdaj posejati travo - za to gre

Ta vidik smo bežno orisali v uvodu. Setev trave jeseni je idealna iz več razlogov:

  • več vlage (v tleh in zraku) - trate vam ne bo treba zalivati,
  • nižje temperature - trava se ne bo "zažgala",
  • manjša obremenitev trate - pozimi ni tako poteptana,
  • ni plevela,
  • prisotnost številnih naravnih hranil.

Če se sprašujete, kdaj jeseni posejati trato, odgovorite, da do konca oktobra. Pri novembrski setvi trave bodite previdni, saj obstaja nevarnost, da se semena ne bodo ukoreninila, če bo zima nastopila zgodaj. Če pa je zima mila, bodo uspevala.

Če se jesen že približuje, vam priporočamo, da počakate do pomladi. Aprila, na primer, tla niso tako hladna in temperatura je idealna za setev trave - še ni prevroče in suho.

Katero mešanico izbrati

Pri novi trati je to odvisno od obremenitve, ki ji bo izpostavljena, in pogostosti košnje.

  • Za hišni vrt je primerna parkovna mešanica.
  • Za bolj obremenjene trate (predvsem športne) izberite posebno mešanico Sport.
  • Za veliko površino, ki jo boste kosili le občasno, izberite travniško mešanico.

Obstajajo mešanice za setev trate. Te vsebujejo sorte, ki hitro kalijo in se zlahka razmnožujejo. Travne mešanice postopoma izgubljajo kalivost, zato ne uporabljajte semen, starejših od dveh let.

Travní směs park

Koliko semena potrebujete?

Poraba semen na m2 je navedena na embalaži, vendar priporočamo, da uporabite približno 10 % več, če nekatera semena ne vzklijejo. Večje količine je treba sejati zlasti v bližini robnikov, saj kamni, robniki in palisade zadržujejo toploto in se zemlja okoli njih segreva. To povečanje upoštevajte pri izračunu porabe.

Najpogosteje se uporablja količina 25-30 g/m2.

 

Dobro pripravite tla za setev trave

Pravilno pripravljena zemlja je osnova za bogato in zdravo trato. Kako to narediti?

  1. Zemljo temeljito obdelajte. Ni treba zelo globoko, dovolj je 20 cm.
  2. Odstranite ves plevel. Z ročnim puljenjem ali z uporabo sredstva za uničevanje plevela. Bodite pozorni, da je izdelek res namenjen le dvokaličnicam, saj z uničevalcem plevela za vse zelene rastline ne boste vzgojili trave.
  3. Odstranite kamenje, korenine in druge ostanke.
  4. Glede na to, koliko časa imate, pustite zemljo počivati teden ali dva brez nadaljnjega poseganja. Če v tem času zraste več plevela, ga ponovno uničite.
  5. Priprava tal za trato vključuje tudi njihovo obogatitev s posebnim substratom; v primeru kislih tal (pH pod 5,5) uporabite apno.
  6. Na koncu sledi natančna poravnava z grabljami, v primeru velikih neravnin pa z valjčkom.

Optimalna zemlja za novo trato je srednje težka. Če je trata postavljena na ilovnati podlagi, najprej dodajte pesek. Za vzpostavitev trate na peščeni podlagi je treba obogatiti trato s humusom.

 

Kako posejati trato

To ni težka dejavnost, vendar zahteva predvsem prizadevnost. Najpomembnejši pogoj je redna porazdelitev travne mešanice.

Na manjših površinah lahko travo sejete ročno. Območje razdelite na manjše dele, da zagotovite enakomernost. Z vrvico oblikujte kvadratno mrežo, sistematično pojdite skozi vsak kvadrat in jo razporedite. Druga možnost je, da travo sejete križno - najprej vzdolžno, nato prečno.

V obeh primerih veljajo naslednja priporočila:

  • Pred setvijo mešanico dobro premešajte.
  • Vsakič poskusite vzeti približno enako količino v dlani.
  • Najprej posejte robove.
  • Setev je treba opraviti v popolnem brezvetrju.

Za lažje delo lahko uporabite posipalnik, vendar tudi v tem primeru poskrbite za enakomerno porazdelitev.

Sypací vozík na trávu

 

Zaključna dela za vzpostavitev trate

Da svežega semena ne bi odnesel veter ali da ga ne bi pojedle ptice, je treba mešanico zelo previdno vdelati v tla z grabljami (dovolj je 0,5 cm) in jo prekopati z valjčkom. Seme lahko pustite ležati brez vmešavanja, vendar bo bolj izpostavljeno razvadam narave in možnosti za gosto trato bodo manjše.

Na koncu ne pozabite na namakanje, zlasti ko spomladi sejete trato. Če škropite s cevjo, preberite vse, kar morate vedeti o njih, v članku Kako izbrati najboljšo vrtno cev. V vsakem primeru pa se izogibajte lužam. Če sejete jeseni, bo za namakanje poskrbel sneg. Če je snega veliko, ga odstranite, saj obstaja nevarnost nastanka plesni.

Kdaj pognojiti trato po setvi

Ker ste zemljo obogatili že med pripravo, gnojenje trenutno ni potrebno. Na vprašanje, "kdaj pognojiti novo trato", lahko odgovorite, da po prvi košnji. Pokošeno travo lahko pustite ležati kot mulč ali pa uporabite gnojilo za trato. Vendar ga nikoli ne nanašajte na sveže pokošeno travo.

 

Kako dolgo traja vzgoja trate

Ne smemo pozabiti, da gre za travne mešanice, zato ima vsaka vrsta drugačen čas kalitve. Prva stebla lahko pričakujete po 7 dneh, to bo verjetno trajna ljuljka, najpočasnejša vrsta (travniška ljuljka) pa bo zrasla v 4 tednih. Vendar nekateri proizvajalci seme obdelajo s snovmi, ki pospešijo kalitev travnih semen, in ta vrsta rži bo vzklila že v 14 dneh.

Délka růstu trávy

 

Če niste prepričani o kakovosti semena (npr. zaradi njegove starosti), najprej opravite okvirni test kalivosti. Potrebovali boste:

  • skleda,
  • mokra celuloza,
  • prozoren pokrov,
  • nekaj semen trave (vnaprej izračunana količina).

V skledo dajte kašo, nanjo položite semena in jo pokrijte. Posodo za setev ohranjajte vlažno, jo redno preverjajte in odstranite vsa semena, ki so vzklila, ter zabeležite njihovo količino. Obstaja razlika med tem, koliko časa traja, da posejana trata zraste, in tem, kdaj jo lahko v celoti uporabite, kar je več mesecev. Polni učinek bo viden šele v drugi sezoni.

 

Kdaj pokositi novo trato in kako jo negovati

Kosite, ko trata zraste do višine 10 cm, najprej 5 tednov po setvi. Kositi morate zelo previdno, saj rastline še nimajo dovolj korenin in so šibke. Pri prvi košnji uporabite koso ali srp. Pokosite na višino približno 5-6 cm, športne trate lahko pokosite na višino 3-4 cm.

Délka růstu trávy

Oploditev smo že omenili, a za nameček še kratek povzetek:

  • Namesto gnojila lahko uporabite pokošeno travo.
  • Uporabite lahko tudi gnojilo za trato.

Nikoli ne gnojite takoj po košnji. Novo trato je treba tudi izdatno zalivati, vse o zalivanju trate preberite v članku.

Ne pozabite omogočiti zadostnega dostopa zraka. Redno odstranjujte mah in odmrle dele rastlin.

Setev trate

Po prvi košnji boste videli, kako enakomerna je bila razdalja med travniki. Verjetno boste našli nekaj golih mest, tudi zato, ker niso vzklila vsa semena. To težavo lahko rešite s setvijo.

  1. Kupite mešanico za doziranje, po možnosti od istega proizvajalca kot prvotna mešanica.
  2. Z motiko rahlo zrahljajte gola mesta.
  3. Zmešajte in posejte seme.

Cena temeljenja trate

Približna cena semena na m² je približno 5 CZK. Končna cena ni odvisna le od skupne površine bodoče trate, temveč tudi od cene drugih potrebnih delov postopka (gnojilo, apno, voda, sejalna mešanica itd.).

Povzetek vzpostavitve trate: postopek in potrebe

Postopek Potrebuje
1. Priprava tal Grablje, uničevalec plevela, samokolnica, hranilna podlaga, po možnosti dušikovo apno, grablje, valjček.
2. Setev trave Travna mešanica (seme), vrvica, trosilnik, grablje, valj.
3. Skrb za posejano trato Cev ali namakalni sistem, kosa ali srp ali kosilnica, gnojilo za trato.
4. Setev trate Milo, mešanica za doziranje.
Ustvarjeno30. 11. 2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke