Zaščita strehe pred snegom: kje in kako namestiti snežne odmetalnike

Sněhové zábrany

Snežne pregrade so pomemben zaščitni element vaše strehe, na nekaterih snežnih območjih pa so celo nujne. Obstaja več vrst pregrad, vsaka pa ima nekoliko drugačno funkcijo. Nekatere preprečujejo snežne plazove, druge zagotavljajo enakomerno porazdelitev teže snega na strehi.


Zakaj postaviti snežne pregrade na streho

Lovilci snega so na strehi nameščeni predvsem zaradi zaščite vašega zdravja in premoženja. Ti zaščitni elementi se pogosto dojemajo kot nekaj, kar ni nujno potrebno, zato se z njimi varčuje. Vendar se le redki zavedajo, da stroški nenadzorovanega zdrsa snega ali ledu mnogokrat presegajo začetno naložbo. Da ne omenjamo morebitnih tveganj za zdravje.

Oglejte si poročilo, v katerem prodajalec in strokovnjak podjetja Prefa govori o potrebi po snežnih ovirah. Tu si boste ogledali tudi vrste nameščenih zaščitnih elementov, ki so podrobneje obravnavani v naslednjem delu članka.

Vir: https: //loskutak.nova.cz/clanek/30664-jak-zabezpecit-strechu-na-zimu


Ali je treba na streho vedno in povsod postaviti snežne odmetalnike?

Da, vsaj v minimalnem obsegu. Predvsem nad vhodom je priporočljivo namestiti snežne ovire. Nihče si ne želi, da bi mu ob odhodu od doma na glavo padel hladen tuš. To je več kot primerno tudi za zaščito strešnih oken, satelitov ali solarnih panelov. Tudi če živite v kraju, kjer ni veliko snega.

Na splošno je priporočljivo namestiti snežne ovire na vse strehe z naklonom, večjim od 10 stopinj. Ponekod je zaščita pred snegom in ledom celo predpisana, na primer nad javnimi cestami. Hiše, ki stojijo ob javnem pločniku, preprosto morajo imeti ovire.

Katere so vrste snežnih zapor?

Kot boste videli, imajo nekateri elementi podobno funkcijo in so zato zamenljivi, drugi pa ne.

Trubkové sněholamy

Cevne snežne pregrade (okrogle)

Linijski zaščitni elementi, ki se namestijo na robove streh. Glede na naklon strehe in površino lahko izbirate med eno- in tricevnimi snegobrani.

Sněhové háky

Snežne kljuke

Snežni kavlji na strehi zagotavljajo enakomerno porazdelitev teže snega. Sneg in led ostaneta na mestu in se postopoma topita. Zaradi kavljev ne nastajajo nevarni previsi.

Rozrážeče sněhu

drobilniki snega

Uporablja se za razbijanje in up očasnitev drsenja snežne plasti. Včasih se uporabljajo namesto snežnih kljuk.

Protisněhové mříže

Snežne ovire

Snežne rešetke so podobne cevastim snežnim vratom. Primerne so za kombinacijo s snežnimi kljukami.

Zachytávače ledu

Pasti za led

Uporabljajo se v kombinaciji s cevnimi snežnimi plugi. Preprečujejo neželeno drsenje snega s strehe in lovijo sproščen led.

Sněhové zábrany

Izberite zaščitne elemente, ki so primerni za vrsto strešne kritine:

Število prestreznikov lahko določite na podlagi snežne karte češke nacionalne vremenske službe.

Število potrebnih zaščitnih elementov je odvisno od naklona strehe in značilne obremenitve s snegom (sk). Večja kot je vrednost sk, več prestreznikov boste potrebovali.

Zemljevid snežnih območij na Češkem

Ta karta je priloga k standardu ČSN EN 1991-1-3/Z1, ki določa standardno obremenitev stavbe s snegom. Na njem je Češka razdeljena na 7 ali 8 območij z značilnimi vrednostmi snežne obremenitve od 0,7 do 4,0 kPa, pri čemer je 1 kPa = 102 kg/m². Osmo območje ima vrednost višjo od 4,0 kPa, obremenitev s snegom pa določi pristojni hidrometeorološki zavod. Večina države se nahaja na območjih od 1 do 4, kjer je značilna snežna obremenitev med 0,7 in 2,0 kPa, kar ustreza 71,4 in 204 kg/m².

Mapa sněhových oblastí

Snežna površina I II III IV V VI VII VIII
kN/m2 0.7 1.0 1.5 2.0 2.5 3.0 4.0 >4.0
kg/m2 70 100 150 200 250 300 400 >480

S pomočjo digitalne snežne karte lahko izračunate tudi obremenitev strehe s snegom. h območjih (na spletu), ki je rezultat skupnega projekta Fakultete za gradbeništvo, VŠB-TU Ostrava in češkega nacionalnega hidrološkega urada. Preprosto kliknite, kje se nahaja vaša stavba, in podatki se bodo samodejno naložili. Za Trutnov je na primer vrednost značilne obremenitve 2,33 kPa (glej sliko).

Sněhové zatížení Trutnova

Za izračun pravilne količine zaščitnih elementov se je bolje posvetovati s strokovnjakom, če pa si to upate storiti sami, je tu preglednica z navodili:

Snežna površina I II III IV V VI VII
Naklon strehe Število snežnih kljuk na kvadratni meter
20° 1,3 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8
25° 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4
30° 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 3,4 5,0
35° 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4 5,0
40° 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4 5,0
45° 1,4 1,8 2,0 2,8 3,4 3,4 5,0
50° 1,8 1,8 2,0 2,8 3,4 3,4 5,0

Namestitev snežnih ovir

Snežne pregrade lahko na streho namestite sami, upoštevajte navodila proizvajalca za namestitev. Vendar imamo za vas nekaj nasvetov:

  • Snežne kljuke morate namestiti vse do grebena strehe. Le tako boste zagotovili, da bodo pravilno opravljale svojo funkcijo.
  • Spodnji konec kavlja mora ležati na strešni kritini, kjer je podprt s strešno letvijo.
  • Cevne snežne ograje in rešetke za sneg so nameščene na robu ostrešja strehe. Pritrjene so z nosilci/prijemali, ki so med seboj običajno oddaljeni približno 50 cm. Pri valovitih strešnih kritinah so nosilci nameščeni na vsakem koritu.
  • Z visokim naklonom, veliko strešno površino ali lokacijo na zahtevnejšem območjuzahtevnejšem snežnem območju, uporabite več vrst snežnih palic, ki so nameščene druga nad drugo.

Pravočasno se pripravite na naslednjo zimo! Izberite med našo ponudbo lovilcev snega in ne boste presenečeni.

Ustvarjeno20. 01. 2020
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke