Združevanje žlebov - kakšne so možnosti?

Spojovani zlabu

<![endif]-->

Posamezne dele žlebov lahko povežete na več načinov. Nekatere lahko zlahka opravite sami, za druge pa je potrebna strokovna roka strokovnjaka. Preberite, kateri načini spajanja žlebov so na voljo, kako se jih lotiti in na kaj morate biti pozorni.

 


 

Vsebina članka

Možnosti za priključitev žlebov

 

Možnosti za priključitev žlebov

Kako so različni deli žlebov povezani, je odvisno od materiala žlebov in proizvajalca. Lahko se pojavijo spajkanje, kovičenje, lepljenje in spajanje s posebnimi spojkami. Nekateri od teh načinov se uporabljajo tudi sočasno. Vse te načine si bomo podrobneje ogledali.

 

Povezovanje žlebov s spojkami

Če želite sistem žlebov namestiti sami, so spojke nedvomno najboljša rešitev. Njihova uporaba je povsem preprosta in zato so najpogosteje uporabljene. Celoten sistem žlebov lahko sestavite kot komplet - brez orodja.

Prav tako ga lahko kadar koli razstavite in ponovno sestavite. Enostavno sestavljanje in razstavljanje olajša popravila in je odlično na primer za gorsko kolesarjenje.hišice, kjer lahko sistem žlebov za zimo preprosto odstranite in ga zaščitite pred težo velikih količin snega.

Priključki za žlebove so na voljo v plastični, pocinkani in pocinkani z lakom, zato jih lahko uporabite za žlebove iz teh materialov. Zaradi tesnilne gume so spojke popolnoma vodotesne, tudi če se material zaradi temperaturnih nihanj razširi.

Namestitev plastičnih in pocinkanih spojk se razlikuje, kar je očitno že na prvi pogled.

Pocinkani žlebovi so povezani tako, da jih stisnete skupaj. Med njima se lahko pusti največ 3 mm vrzeli, da se omogoči delno raztezanje spoja. Nato se pritrjeni žlebovi pritrdijo s spojko. Spojka je sestavljena iz dveh delov: zgornjega dela za pritrditev na tulec in spodnjega dela za pritrditev na zadnji ovinek žleba. Med seboj sta povezana z zaponko. Spodnji del vsebuje profilirano tesnilno gumo (material EPDM, odporen na staranje vzunanjem staranju), ki služi za tesnjenje spoja med obema žlebovoma in preprečuje vdor vode v spoj. Na strani obloge se za zavarovanje pred popuščanjem uporablja segment zaporne ploščice, ki se pred vgradnjo upogne in po vgradnji pritisne ob zaporni odsek.Za najmanjše velikosti žlebov (širine 200 mm) se spojke za žlebove ne izdelujejo.

Pri plastičnih žlebovih se namestitev začne tako, da se spojka vstavi v tuljavo žleba innato zaskoči na zadnji strani.Z druge strani se naredi enako. Žlebovi se vstavijo do označene točke na spojki.

 

 

Oblikovanje žlebov

Spajkanje ali spajkanje je tradicionalna vodovodna tehnika za spajanje kovinskih materialov. Je preizkušena in zanesljiva, vendar zahteva roke izkušenega strokovnjaka. Zaradi težavnosti se spajkanje žlebov ne izvaja več pogosto; na voljo so preprostejše in enako učinkovite tehnike. Kljub temu se je mogoče srečati s spajkanjem žlebov iz cinka, aluminija, bakra ali titan cinka.

Prednost spajkanja je v tem, da ob pravilni izvedbi ustvari zelo močan spoj, ki ima enake lastnosti in vzdržljivost kot sam material. Pri nekaterih materialih so spoji žlebov pritrjeni z zakovicami. Vendar za razliko od uporabe spojev tako spojenih žlebov ni mogoče razstaviti.

 

Nitanje in lepljenje žlebov

Poleg pritrjevanja spajkanih spojev se kovice uporabljajo tudi v kombinaciji z lepljenjem. Z zakovicami in lepljenjem se povezujejo aluminijasti, pocinkani ali barvani pocinkani žlebovi. Za večino pocinkanih žlebov so na voljo tudi priključki za žlebove, ki jih je lažje namestiti. Izjema so pocinkani žlebovi s premerom 80 mm. Zanje spojka ni na voljo, zato jih je treba povezati z lepljenjem in kovičenjem.

Tako kot pri spajkanju tudi tako povezanih žlebov ni mogoče razstaviti, vendar je ta način vsekakor lažji, in če ste tehnično spretni, ga lahko opravite sami.

Kako to storiti

Lepljenje - posamezne dele žlebov zlepite z vodovodnim kitom. Najprej morate spojene konce žlebov pobrusiti in razmastiti, da se bodo dobro držali skupaj. Nato na žleb približno 5 cm od roba nanesite trak tesnilne mase in pritisnite drugi del. Žlebova se morata prekrivati za približno 10 cm.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
za boljše delovanje lepila je treba površino 8 cm od roba korita zdrobiti s smirkovim papirjem po brušenju z brusnim papirjem je treba konec korita očistiti in razmastiti, najbolje s posebnim razmaščevalcem 5 cm od roba žleba nanesite 8 mm širok trak lepila. Tako bo lepilo potisnjeno v notranjost žleba in ne na njegovo površino. Vstavite oba konca korita drug v drugega in ustrezno pritisnite posamezne površine skupaj, da zagotovite, da so zlepljene. 2 zakovici povezujeta žleb tik pod vabo in na zadnji strani vodnega žleba za popolno zatesnitev spoja občasno razporedite iztisnjeno lepilo iz spoja v notranjost žleba in zaprite vodni žleb na zadnji strani žleba.

Kovičenje - lepljene spoje pritrdite z zakovicami iz materiala in v barvi, ki ustreza vašemu sistemu žlebov. Izbirate lahko med naravnim cinkom, barvnim cinkom ali aluminijem. Skozi žleb na najvišjih točkah zabijte dve zakovici in z mokrim prstom redno razmažite tesnilno maso, potisnjeno iz spoja v notranjost žleba. Spoj bo tako popolnoma zatesnjen.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
5 cm od roba žleba nanesite 8 mm širok trak lepila. Tako bo lepilo potisnjeno v notranjost žleba in ne na njegovo površino. oba konca korita spojite in ustrezno pritisnite površine, da se deli zlepijo in zaprejo vodni žleb na zadnji strani korita. premera 4,1 ali 3,1, izvrtajte luknje enakomerno v križu in poskušajte ne vrtati na najnižji točki žleba, kjer se pretaka deževnica. za kovičenje se uporabljajo kovice 3x8 mm ali 4x8 mm, odvisno od izvrtane luknje. za zagotovitev popolnega tesnjenja redno razporedite iztisnjeno lepilo iz spoja znotraj žleba in vsako zakovico prekrijte s silikonom.

Pozor! Če povezujete aluminijaste žlebove, katerih končna dolžina presega 12 metrov, morate uporabiti razširitev žlebov. Nitani spoji so zelo močni in ne omogočajo zadostnega raztezanja materiala zaradi zunanjih pogojev. Razširitev žlebov bo tako preprečila deformacijo žlebov.

Prefa žlabová dilatatace

Pri žlebovih, daljših od 12 m, je potrebna razširitev žlebov.

 

Ali nameravate namestiti sistem žlebov? Potem bo za vas koristen tudi naš članek o namestitvi kljuk za žlebove.

Če potrebujete nasvet o izbiri ali namestitvi sistema žlebov, se obrnite na nas. Z veseljem vam bomo pomagali.

 

Želim se posvetovati

 

Ustvarjeno11. 01. 2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke