Z izolacijo podstrešja prihranite denar in jo opravite sami

Zateplení podkroví

<![endif]-->

Ali ste vedeli, da lahko skozi slabo izolirano streho uide do četrtina toplote? To neželeno uhajanje je luksuz, ki si ga danes lahko privošči le malokdo. Ne samo zaradi naraščajočih cen energije moramo poiskati druge načine varčevanja, eden od njih pa je tudi samoizolacija strehe.


Izolacija podstrešja stare hiše se izplača

Na izolacijo strehe morate gledati kot na dolgoročno naložbo. Prinesla bo prihranke pri stroških ne le za ogrevanje, temveč tudi za hlajenje (klimatizacijo). Pri tem gre za projekt "naredi sam", ki ga lahko opravite sami v enem vikendu. Če pa se med postopkom pojavijo električne škatle ali kabli, obvezno povabite električarja.

Če se ukvarjate z dodatno izolacijo podstrešja, ko lahko nekaj izolacije žestene, preverite, ali prvotna izolacija ni stisnjena, mokra ali plesniva. Vse takšne obvezno odstranite, saj ne služijo več svoji funkciji.

Vrste izolacije za podstrešja

Čeprav pogosto zasledimo izraz "izolacijska volna", to zagotovo ni mehka bela volna. Najpogosteje uporabljena toplotna izolacija se po materialu deli na:

  • kamen ali bazalt,
  • stekleno,
  • plošča iz poliizocianurata.

Za samoizolacijo strešne kritine priporočamo stekleno izolacijo, saj sta njen prevoz in vgradnja najlažja. Če vas pri izolaciji strehe najbolj skrbi cena, potem izberite izolacijo iz kamna. Je najcenejša in ni vam treba skrbeti za montažo, saj jo lahko opravi ena oseba.

Čedičová izolace

Kako izolirati streho korak za korakom

Preden se odločite za gradnjo, se obrnite na gradbenega inženirja. Krov nosi težo strešne kritine in drugih slojev, polna izolacija pa pomeni dodatno veliko obremenitev. Le strokovnjak bo lahko ocenil, ali je treba strešne nosilce najprej okrepiti.

Rešetke za izolacijo podstrešja in polaganje izolacije

Za lažje pritrjevanje izolacije izdelajte mrežo iz lahkih lesenih letvic ali aluminijastih profilov. Te letve (profile) pritrdite na nosilce in tako ustvarite mrežo.

Razmislite, kam boste namestili izolacijo. Imate dve možnosti:

  • med in pod špirovci,
  • izolacija med streho in nad streho.

Samo izolacija med strehami ni dovolj za energetsko učinkovito izolacijo.

Z večjim nožemrazrežite izolacijo po ravnilu in trakove položite v posamezna polja mreže. Velikost posameznih kosov mora biti nekoliko večja od oken rešetke, da dosežete maksimalno tesnjenje. Polaganje začnite od spodaj navzgor, kosi se bodo opirali drug na drugega in ne bodo zdrsnili.

Řezání skelné vaty

Priporočena debelina izolacije podstrešja in drugi nasveti

Debelina strešne izolacije mora biti vsaj 300 mm. Če je manjša, stavba ne bo izpolnjevala zahtevanih standardov, kršila bo odlok o upravljanju z energijo in ne boste ničesar prihranili.

Upoštevajte tudi druga priporočila za varno delo:

  • Zaščitite se z rokavicami ,respiratorjem in očali .Nosite oblačila z dolgimi rokavi in hlačami. Iz nekaterih materialov se lahko sproščajo drobna vlakna, ki lahko povzročijo zdravstvene težave.
  • Ne stojte na tramovih. Če izgubite ravnotežje, se lahko prebijete skozi strop. Za oporo uporabite kos vezanega lesa ali nekaj trdnih desk. Za stabilnost je treba premostiti vsaj tri tramove.
  • Osvetlite temne kotičke s prenosnimi baterijskimi svetilkami.

Zaključek izolacije

Izolacijo morate prekriti s parno zaporo, da preprečite vdor vlage iz notranjosti. Parna zapora je nameščena v notranjem delu izolacijskega traku na podstrešju in mora biti čim bolj tesno zaprta.

Pri pritrjevanju pazite, da ga ne pretrgate, in uporabljajte samo lepilne trakove ali lepila, namenjena za ta namen. Posamezni deli parne zapore se morajo prekrivati za najmanj 10 cm.

Na kaj morate biti še posebej pozorni

Izolacija bo izgubila svoj pomen, če bo toplota uhajala na območjih, ki so temu še posebej izpostavljena. Zlasti:

Pri izolaciji stare strehe priporočamo, da vse vrzeli na teh mestih zapolnite z majhnimi koščki izolacije in podvojite parno zaporo. Vse vijake in sidra prekrijte s trakom.

Izolace půdy

Kako izolirati podstrešje brez poseganja v streho

Izolirate lahko strop na podstrešju ali tla na podstrešju. Če prostor uporabljate le za shranjevanje in ga ne nameravate zasedati, položite le izolacijo iz bazalta ali steklenih vlaken. Vendar takšna tla ne bodo pohodna, za morebitne prihodnje bivalne prostore morate kombinirati mineralno volno s polistirenom.

Izolacija strehe s polistirenom ni priporočljiva, saj je veliko manj ognjevaren, je pa odličen za tla/strope. Je lahek, zato ne obremenjuje konstrukcije, z njim je enostavno delati in stane veliko manj kot drugi izolacijski materiali.

Pred polaganjem izolacije najprej položite parno zaporo. Med trakovi in na stenah nad tlemi naredite 10 cm prekrivanje. Za učinkovito izolacijo podstrešja s polistirenom ali drugim materialom morate doseči najmanjšo debelino izolacije 140 mm.

Upoštevajte, da bolj ko je tla obremenjena, močnejši mora biti zgornji del tal. Idealna je ojačana konstrukcija in plošče OSB.

Opremite se z vsem, kar potrebujete

Zdaj, ko veste, kako izolirati podstrešje, morate le še kupiti kakovostne materiale. Obiščite naš razdelek z izolacijskimi sistemi in izberite, kar potrebujete.

 

Ustvarjeno20. 02. 2023
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke